Українці масово скаржаться на валюту, яку останні часом отримують у банках. Їм часто видають застарілі та зношені долари, які клієнти не хочуть приймати. Роз'яснення ситуації надали у НБУ.
Фінансові установи активно видають старі банкноти, переважно йдеться про долар. Фінансисти сильно наростили завезення валюти до країни. Попит зростає саме на американську – її скуповують у різних формах.
Про проблеми з якістю готівки заговорили у середині 2023 року. Банкіри обіцяли вирішити їх, але люди продовжують скаржитися. Багато хто прагне повернути депозити і наголошує, що приносив нові та гарні купюри, а натомість їм хочуть видати "непотріб".
Протягом першого півріччя 2024 року в Україну завезли $7,5 мільярда, що у 1,5 раза більше у порівнянні з аналогічним показником минулого року. Громадянам потрібно все більше нової валютної готівки, й зростаючих обсягів не вистачає для забезпечення попиту.
Популярні зараз
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Іншою проблемою є неоперативне вивезення старої та зношеної іноземної валюти. У банках наполягають, що долари 1996 року залишаються платіжними засобами, які приймають в усьому світі. Але українці часто відмовляються від них.
Клієнтам навіть ставлять ультиматум: вони або приймають наявні купюри або їм не видадуть ніяких. Альтернативою є гривня – кошти можуть повернути у національній валюті – за поточним курсом. Це також влаштовує далеко не всіх., тому що операції можуть бути невигідними. У суспільстві обговорюють складнощі та ширяться негативні настрої.
Зараз далеко не всі готові приймати застарілі банкноти або роблять це з комісією. Йдеться не лише про банки, а й про обмінники. Багато хто відмовляється розраховуватися старими доларами під час укладення угод купівлі-продажу нерухомості, авто тощо.
Роз'яснення НБУ
У Нацбанку визнали, що отримують звернення незадоволеного населення щодо якості інвалюти та зняття коштів з рахунків. Названо дві ключові проблеми:
- Обмеження на валютні операції: звернення щодо обмеження транскордонних переказів та питання про ліміти на купівлю безготівкової іноземної валюти в онлайн-банкінгу — до 50 тис. грн на поточний рахунок на місяць в одному банку.
- Якість обслуговування у фінустановах - неможливість купити або зняти валюту з рахунку без попереднього замовлення, складно отримати готівкову валюту бажаного номіналу.
У НБУ пообіцяли відпрацьовувати скарги споживачів і вживати заходів щодо фінустанов, які відмовляються пропрацьовувати претензії та виконувати вимоги українців.
"Національний банк України уважно стежить за ситуацією на валютному ринку, постійно аналізуючи отримані звернення щодо виявлення системних проблем та тенденцій. У разі виявлення порушень з боку фінансових установ НБУ застосовує відповідні заходи впливу для забезпечення дотримання правил та захисту прав споживачів", - повідомили представники регулятора.
Нагадаємо, що з 15 вересня НБУ обмежить грошові перекази між картками українців.