Банки мають право вирахувати до 20% від суми грошового переказу. Це пов'язано із посиленням фінансового моніторингу в Україні.
Банківські установи перевіряють транзакції, які здійснюють громадяни. І якщо діяльність клієнта викличе підозру або здасться ризиковою, рахунок може бути закрито. У такому разі залишки коштів буде видано готівкою через касу або перераховано на рахунок в іншому банку.
Йдеться про поетапне впровадження нових форм фінансових санкцій для порушників правил фінансового моніторингу. Банки приховують його особливості (окрім офіційно затверджених НБУ), оскільки у кожного є власні індивідуальні інструкції. Водночас вони залишають за собою право карати фізичних осіб та бізнес при порушеннях. Штрафи можуть нараховувати по наростаючій.
За даними профільного порталу "Мінфін", банки навчилися миттєво блокувати підозрілі операції та рахунки клієнтів. Далі процедура стандартна: у власника рахунку після його блокування запитують про природу транзакцій й походження грошей.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Представники банків можуть вимагати підтверджувальні документів. Якщо клієнт їх не надасть або банк не задовольнять відповіді, інформацію про клієнта можуть передати до Держфінмоніторингу, де його перевірять на предмет фінансування тероризму, відмивання грошей тощо. Навіть якщо злочинів виявлено не буде й кримінальну справу не відкриють, банк попри це може в односторонньому порядку закрити рахунок на власний розсуд.
"Ось у цей момент — видачі/перерахування коштів порушника фінмоніторингу — банки почали нещодавно застосовувати новий вид фінансового покарання. В одних банках його відносять до категорії штрафів, в інших це називають додатковою комісією. Її розмір сягає вже 20% від суми", - повідомили у "Мінфіні".
Фінансовий аналітик Василь Невмержицький наголосив, що правила викладені у клієнтській угоді. Там уточнюється зобов'язання клієнта щодо надання банку підтверджувальних документів для різних операцій, серед яких договори, акти виконаних робіт, митні декларації та інші документи.
"Якщо щось із цього порушується, наприклад своєчасне надання потрібної документації, то фінустанова має право застосувати загороджувальний тариф, і його розмір може сягати майже 20%", - пояснив експерт.
Схожа практика спостерігається у західних банках, але там їх легко оскаржити через суд, довівши обмеження прав.
Раніше стало відомо, що з 1 жовтня Національний банк встановить обмеження на грошові перекази українців з картки на картку.