Деяким українцям, що отримують пенсію з інвалідності, можуть її скасувати. Навіть більше, їх можуть змусити повернути державі пенсії, що були необґрунтовано отримані. Це стосується прокурорів, які мають інвалідність, і, окрім своєї зарплати, отримують ще й чималі пенсії.
Відповідний законопроект №12149, яким передбачено зміни до закону про прокуратору, зареєстрований у Верховній Раді. Його ініціювала велика група народних депутатів, серед яких Галина Третьякова, Інна Совсун, Мар’яна Безугла, Наталія Піпа та інші.
Законом визначено право громадян на отримання пенсії з інвалідності у тому разі, якщо вони мають страховий стаж, принаймні, не менше від 1 року. При цьому розмір пенсії з інвалідності обчислюється у відсотках до тієї пенсії, яку інвалід міг би отримувати за віком. Відсотки залежать від групи інвалідності. Зокрема, вони такі:
- 100% пенсії за віком — для інвалідів 1-ї групи;
- 90% пенсії за віком — інвалідам 2-ї групи;
- 50% пенсії за віком — інвалідам 3-ї групи.
Однак для деяких категорій населення пенсії з інвалідності нараховуються за окремими законами. До таких, зокрема, відносяться військовослужбовці, інваліди-чорнобильці, а також працівники прокуратури. Так, для прокурорів, які мають інвалідність 1-ї або 2-ї групи, пенсія з інвалідності становить не менше ніж 60% від їхньої зарплати. Єдина умова: стаж роботи в прокуратурі у них має бути не менше за 10 років.
Відповідно до даних ПФУ, на початок жовтня цього року в Україні було зареєстровано 1 550 748 осіб, що отримують пенсію з інвалідності. Це становить 15% від загальної кількості пенсіонерів. Середній розмір пенсії з інвалідності становить 4892,57 гривні. Водночас у прокурорів така пенсія значно вища. У деяких з них вона становить близько 60 тисяч гривень і навіть вище.
Що пропонують ініціатори законопроекту?
Нардепи пропонують вилучити із закону статтю, яка передбачає особливі умови виплати пенсії з інвалідності для працівників прокуратури.
Крім того, якщо в результаті перевірки з’ясується, що працівники прокуратури отримали інвалідність незаконно, то вони мають повернути державі усі незаконно виплачені суми або добровільно, або примусово — за рішенням суду.
Нагадаємо, у Верховній Раді зробили заяву щодо ситуації з прокурорами-інвалідами.