Забруднена вода разом із течією річки Десна пливе до Києва. Спеціалісти кажуть, що при теперішній швидкості просування зона забруднення дістанеться Деснянського водозабору приблизно 10-12 вересня. Екологи постійно моніторять стан води, а також вживають заходів щодо її швидшого очищення.
Про це розповіла у коментарі для ЗМІ заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олена Крамаренко.
Хімічного забруднення у воді немає, однак за результатами аналізу відібраних проб екологи фіксують органічне забруднення. Перші його ознаки були виявлені в річці Сейм ще 14 серпня. Вичерпної версії щодо джерела забруднення немає. Але найбільш вірогідно, що воно потрапило до Сейму із промислових об'єктів, розташованих у селищі Тьоткіно на території Курської області.
Фахівці моніторять склад води з Десни за течією річки у різних областях
Київська область. У місцях водозаборів Києва та Броварів аналіз води показав перевищення нормативних показників хімічного споживання кисню (ХСК). Але це перевищення поки що незначне. Крім того, аналіз показує підвищену концентрацію марганцю та заліза загального. Водночас хімічного та біогенного забруднення води не виявлено. Водозабір за таких умов можна проводити.
Сумська область. На території Сумської області вже фіксується покращення якості води. Хоч і незначно, та все ж зросла концентрація розчиненого у воді кисню. Але цей показник усе ще значно нижче нормативного. Показник ХСК поволі знижується, проте він усе ще в 1,3 -2 рази вищий за норму. За добу трохи знизився вміст азоту амонійного, і цей показник прийшов до норми. Решта параметрів вписуються у рамки нормативних.
Чернігівська область. Трохи почала очищатись вода у річці Сейм. Експерти констатують певне поліпшення її якості. Поступово зростає показник розчиненого у воді кисню. Водночас ХСК усе ще перевищує норму у 2,3 – 3,3 рази. При цьому концентрація азоту амонійного – у межах норми. А от вміст заліза загального значно перевищує верхню допустиму межу – у 3,4 разу.
Зона забруднення переміщується разом із течією Десни
На жаль, це так. Забруднення нікуди не поділося. Звісно, його інтенсивність спадає, та загалом воно є і пливе вниз за течією. Щоправда, аналізи показують, що воно просувається дещо повільніше за швидкість течії річки. Зараз найвищий ступінь забруднення фіксують у воді в районі сіл Макошине та Максаки.
Жителям прибережних населених пунктів заборонили використовувати воду з річки для господарських потреб, а також для напування худоби. Ясна річ, що збір загиблої риби та її вживання і продаж також категорично заборонені.
Що роблять задля поліпшення якості води
Кардинально вплинути на процес, на жаль, неможливо. Адже немає змоги локалізувати водяну масу, яка пливе за течією. Але, як повідомила міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, на ділянці перед Черніговом поверхневий шар Десни інтенсивно насичують киснем. Це пришвидшує процес нейтралізації шкідливих речовин і пришвидшує очищення води. Завдяки вжитим заходам колір води вже майже повернувся до природного, і неприємний запах майже не відчувається.
Реальну шкоду біоресурсам Десни і Сейму поки що порахувати неможливо
Є лише очевидні наслідки – загибель риби у Сумській області та у Чернігівській. Так, у Сумській області з річки виловлено 12,15 тонни загиблої риби, а на Чернігівщині загинуло 10,7 тонни риби.
Олена Крамаренко каже, що це загалом не дуже значні втрати. Але в перспективі можуть проявитися більш віддалені наслідки, що призведуть до повної втрати деяких видів живих істот, які виявляться найбільш чутливими до такого забруднення. Втім, у старицях Сейма та Десни є жива риба, і вона згодом повернеться у русла річок, коли вода стане чистішою.
Тобто повністю біоресурси цих річок не втрачені, але біорізноманіттю, звісно, завдано дуже великого удару.
Нагадаємо, одеситів налякало незвичне нічне світіння морської води.