Міненерго закупило дороговартісне обладнання, яке мають намір застосувати для добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Проте опозиційне крило Верховної Ради вважає, що зараз недоцільно вкладати велетенські кошти у будівництво енергооб'єктів, яке триватиме десяток років. А крім того, Міненерго звинувачують у тому, що воно закупило російське обладнання для атомної станції. Опозиція розцінює цей факт як підставу для втручання органів державної безпеки.
Про це, зокрема, повідомила в ефірі Еспресо народна депутатка від "Голосу" Юлія Клименко.
На думку Юлії Клименко, вітчизняне Міністерство енергетики стало розсадником корупції в українському уряді. Так, два заступники міністра вже "погоріли" на корупційних скандалах. Але це ще не всі діяння чиновників від Міненерго, які мали б зацікавити органи, що займаються державною безпекою.
"Я вже не кажу про такі одіозні махінації або авантюри, які приходять в парламент, наприклад, щодо фінансування добудови енергоблоків Хмельницької АЕС на суму 170-200 млрд грн, які треба витягнути сьогодні з енергетики, щоб через 10 років побудувати чи не побудувати ці блоки. Нам треба вирішувати проблеми з електрикою зараз, а не через 10 років. Це величезні суми грошей", - заявила Юлія Клименко.
За словами опозиційної депутатки, частина з того дороговартісного обладнання вже прибула в Україну. Отже, на нього вже були витрачені кошти. Причому, як з’ясувалось, це обладнання хоч і закуплено в Болгарії, але воно російського виробництва. Тобто можна запідозрити схему, за якої сьогодні, у розпал війни, українські чиновники дають заробити ворогу. А це вже значно тяжча стаття, ніж нецільове використання коштів.
З словами Клименко, у Міненерго досі працюють на ключових посадах особи, що були наближені до Андрія Деркача, який завжди мав контроль над Енергоатомом, і якого згодом оголосили в розшук, звинувативши у державній зраді.
"Чим займається наша контррозвідка, розвідка і СБУ - питання конкретно в енергетичній сфері, яка є ключовою для національної безпеки. Чому у нас там досі помічники Деркача, чому там керується неефективно, непрозоро, з величезними скандалами та хабарями - питання до діючої влади", - зауважила депутатка.
Що не так із придбаним у Болгарії обладнанням
До цього обладнання в опозиції є дві великі претензії: по-перше, воно дуже дороговартісне і, по-друге, воно російське. Причому друга претензія в умовах повномасштабної війни з РФ більш ні серйозна.
Очевидно йдеться про закупку двох реакторних установок російського виробництва, які Енергоатом вже давно намагався придбати у Болгарії. Втім, тут навряд чи йдеться про торгове посередництво Болгарії. Просто свого часу Болгарія придбала ці установки в РФ, маючи намір будувати у себе атомну станцію. Але потім щось там у болгар "не зрослося", і вони відмовились від того проекту. А дорогі куплені реактори залишились у них припадати пилом.
Україна ж має намір добудувати ще чотири енергоблоки на Хмельницькій АЕС. Два з них (5-й і 6-й блоки)– ті, що будуватимуть у більш віддаленій перспективі, будуть працювати на американських реакторних установках. Про це вже є попередня домовленість зі США. А ще два (3-й і 4-й), які вже частково готові, потребують, як не прикро, російських реакторних установок. Річ у тім, що будівництво цих реакторів було розпочате ще тоді, коли нікому навіть примаритись не могло, що РФ може піти війною на Україну. Відповідно, вони будувались навіть не за російськими, а тоді ще за радянськими проектами.
Ці два реактори мають намір добудувати упродовж найближчих 2-3 років. Причому 3-й реактор вже був свого часу готовий на 80%. У такому вигляді його законсервували на довгі роки. А згодом, коли зринуло питання добудови, інженери немало метикували над тим, як припасувати до того, що вже збудовано, не російські реактори. Але технарі кажуть, що це зайвий ризик. Краще оснастити енергоблоки тими реакторами, під які вони були "заточені".
Нагадаємо, у квітні цього року очільник Міненерго Герман Галущенко оголосив, що Україна будуватиме 5-й і 6-й енергоблоки ХАЕС за американською технологією.