В Україні вже найближчим часом очікують стрімкої девальвації гривні і зростання курсу долара. Крім того, Нацбанк має знизити облікову ставку і підвищити податки.
Такий прогноз публікує Bloomberg, посилаючись на власні джерела інформації.
Нацбанку України, завдяки запровадженому ним режиму керованої гнучкості курсу валют, досі вдавалось утримувати гривню від стрімкої девальвації. НБУ не допускає сильного здешевлення гривні завдяки регулярним інтервенціям на валютному ринку. Іншими словами, як тільки попит на валюту зростає, Нацбанк починає розпродувати на ринку гроші з державного валютного резерву і таким чином збиває попит на долар, а відтак і утримує зростання його курсу.
Але так довго тривати не може, позаяк валютний запас країни не гумовий. Нині він поповнюється практично за рахунок міжнародних партнерів. Тобто за грантові або за кредитні кошти. Проте кредити (а їх більше ніж грантів), навіть видані на вигідних умовах, все одно доведеться повертати. А в Україні вже є з цим проблеми.
Популярні зараз
Російські військовополонені поскаржилися на їжу в Україні: “Хочеться домашнього салату Олів'є“
Сирський та Умєров звернулися до українців, які приєдналися до оборони держави
Тим часом, міжнародні партнери вже попередили українську владу, що надалі обсяги їхньої допомоги будуть скорочуватись. Отже нам дедалі більше доведеться обходитись власними бюджетними надходженнями. А їх можна добитись лише за рахунок розширення податкової бази та підвищення податків. Інших шляхів немає.
Податкову базу можна розширити за рахунок детінізації економіки (звідси й жорсткий фінмоніторинг, який запроваджують банки). Ну, а підвищення податків говорить само за себе.
В режимі керованої гнучкості стане менше керованості, а більше гнучкості
Власних валютні надходження в Україні скорочуються. По-перше, знищено промислові гіганти на сході країни, які становили чималу частку експортного потенціалу країни. По-друге, не має Україна вже й таких доходів від аграрного сектору, як мала раніше. Адже брати-європейці повстали проти дешевої української аграрної продукції, яка пішла в ЄС після початку повномасштабної війни. В результаті уряди європейських країн встановили суттєві обмеження на імпорт з України.
Через це власних доларів нам не вистачає. А отже, ціна на іноземну валюту зростатиме. Водночас Нацбанк вже не буде так активно розпродувати валютні запаси, оскільки ніхто, крім нас, їх не поповнюватиме. Таким чином, уже всі погоджуються з тим, що курс долара незабаром упевнено попрямує до 50 гривен, і ще добре, якщо він зупиниться на цій позначці.
До того нас підштовхує і МВФ. Якщо поєднати це з підвищенням податків, то стане очевидним, що доходи українців знизяться. Про неминучу девальвацію національної валюти і зростання курсу долара говорила в ефірі каналу Новини LIVE і нардеп від ЄС Ніна Южаніна.
"Десь ми будемо поступово йти до курсу 50, і це абсолютно очевидно, тому що навіть зараз влітку був якийсь такий період, де курс вже піднявся. І інтервенція Нацбанку на ринку була величезною", - зауважила депутатка.
Водночас, як вона нагадала, уряд вирішив на кілька років заморозити базові соціальні стандарти: прожитковий мінімум та мінімальну пенсію. А отже, реальні доходи населення, які прив'язані до цих стандартів, значно знизяться. А якщо при цьому ще й врахувати неминуче підвищення цін на товари та послуги, а також зростанні комунальних тарифів, до якого також спонукають кредитори, то рівень бідності населення Україні значно поглибиться.
Нагадаємо, МВФ вимагає, щоб в Україні підвищили податок на додану вартість.