Today.ua

На планеті стрімко підвищується рівень Світового океану: в ООН говорять про затоплення значної частини суші

В ООН попереджають людство про стрімкий підйом рівня Світового океану. Це може загрожувати затопленням значної частини суші. Насамперед під воду підуть острівні держави, розташовані в Тихому океані.

На цьому загострив увагу генсек ООН Антоніу Гутерріш під час перебування в столиці полінезійського Королівства Тонга.

Ця острівна держава розташувалася на архіпелазі зі 170 островів, що розташований у південній частині Тихого океану. Королівство Тонга, як і багато інших острівних держав, може піти під воду ще в цьому столітті. Фактично процес затоплення суші вже почався і йде повним ходом.

Антоніу Гуттеріш охарактеризував цей процес як "світову катастрофу". Зупинити процес уже навряд чи вдасться, навіть якщо на це будуть націлені зусилля всіх жителів планети. Однак уповільнити процес, щоб дати острів'янам виграти час і створити технології, здатні захистити свої місця проживання, людству цілком під силу.

Через підвищення температури на Землі і спровоковане цим стрімке танення льодовиків, рівень води в океані неухильно підвищується. Причому це підвищення відбувається з катастрофічною швидкістю. Так, згідно зі звітом ООН, тільки з 1990 по 2020 рік рівень моря у столиці Королівства Тонга Нукуалофа став вищим на 21 сантиметр. Це вдвічі перевищує середній світовий рівень за цей же період часу - 10 см.

Але ж на Тонга цей показник не найбільший. Так в Апіа, столиці Самоа, море піднялося на 31 см, а на Фіджі в місті Сува підйом води становив 29 см.

Земля ризикує перетворитися на "водний світ"

"Це божевільна ситуація. Підвищення рівня моря - криза, повністю створена людством. Криза, яка скоро розростеться до майже неймовірних масштабів. Всесвітня катастрофа ставить цей тихоокеанський рай під загрозу. Океан переповнений. Це наражає тихоокеанські острівні держави на серйозну небезпеку", - наголосив генсек ООН.

Таким чином, доля цих райських куточків, розкиданих по безкрайніх океанських просторах, сьогодні повністю в руках десятка-другого індустріально розвинених країн, адже саме вони продукують левову частку викидів в атмосферу, що призводять до нагрівання планети.

Гуттеріш уже не вперше закликав ці країни вжити заходів до скорочення викидів вуглецю в атмосферу планети, щоб хоч якось сповільнити кліматичну катастрофу, яка вже почалася на Землі.

Адже затоплення суші не обмежиться дрібними острівними державами. Під воду можуть піти гігантські прибережні ділянки суші, що належать багатьом країнам. Зрештою, Земля ризикує перетворитися на водний світ, в якому, можливо, зуміють пристосуватися і вижити лише жалюгідні осколки людства.

Нагадаємо, як стало відомо, водойми на планеті, починаючи від малих річок і закінчуючи океанами, катастрофічно втрачають кисень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ