У Нацбанку позитивно оцінюють режим керованої гнучкості валютного курсу, який був рік тому запроваджений в Україні замість фіксованого курсу. Він призвів до позитивних зрушень на валютному ринку і водночас не став драйвером стрімкої девальвації гривні, як дехто прогнозував.
Про це заявив голова Національного банку України Андрій Пишний в інтерв'ю, яке він дав агентству interfax.
За словами Пишного, режим керованої гнучкості валютного курсу, який був запроваджений Нацбанком із 3 жовтня 2023 року, призвів до позитивних зрушень. Отже зараз керівництво НБУ не бачить підстав для зміни цього режиму, тобто для повернення фіксованого курсу. Та водночас поки що немає передумов і для подальшої лібералізації валютного ринку, тобто впровадження плаваючого курсу валют.
"Жодних кардинальних змін не передбачається. Ми бачимо, що цей режим працює. Завдяки тому, що зміни в балансі між попитом і пропозицією визначають напрямок руху курсу, коригуються макроекономічні дисбаланси. Ринок адаптувався", — сказав він.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
При цьому Пишний зауважив, що структурний дефіцит валюти на українському ринку нікуди не подівся. Адже війна знищила третину української економіки. Причому йдеться про галузі, які давали Україні левову частку валютних надходжень від експорту продукції. Через це скоротився обсяг власних експортних надходжень, і водночас зросла потреба в імпорті, який купується за валюту.
Отже НБУ змушений оперативно реагувати на потреби валютного ринку та виходити з валютними інтервенціями. Звісно, ситуація була би набагато скрутнішою, якби не допомога іноземних партнерів, як підживлюють українську економіку як кредитними, так і грантовими коштами. За рахунок цього НБУ може поповнювати валютний запас і за потреби витрачати з нього частину грошей на валютні інтервенції.
Пишний відзначив позитивні зрушення, що стали наслідком відмови від фіксованого курсу долара
"Утім, ми бачимо, що втричі зросла глибина валютного ринку — обсяг операцій на міжбанку без участі Національного банку сьогодні близько $110 млн", — з відрадою зауважив очільник НБУ.
Крім того, Пишний зауважує, що завдяки запровадженню режиму керованої гнучкості вдалося подолати проблему множинності курсів валют. Зараз готівковий курс не відрізняється від офіційного більш ніж на 1%, а в деякі дні відмінність становить лише 0,3%. А до скасування фіксованого курсу різниця могла становити до 7%.
Голова НБУ також відзначає, що гнучкий курс валют змусив українців (як населення, так і бізнес) відповідальніше планувати свої фінансові витрати.
"Завдяки переходу до керованої гнучкості курс почав виконувати функцію поглинача шоків, а не генератора", — резюмував Пишний.
Він також прокоментував ослаблення офіційного курсу гривні на 13% за рік. За словами Пишного, якщо брати ринок валютної готівки, то там гривня ослабла лише на 9%. Обидва показники (і 9, і 13%) не є ознаками стрімкої девальвації національної валюти.
"Погодьтеся, це складно назвати "стрімким польотом гривні в девальвацію", яким нас лякали експерти "широкого профілю", що давно перетворили критику НБУ на професію", — зауважив очільник Нацбанку
Фіксований курс валюти можуть повернути
Водночас голова НБУ не виключає можливості, що Україна може повернутись до фіксованого валютного курсу. Але зараз немає для цього ніяких передумов. Такі умови можуть виникнути, якщо в країні виникне ситуація, подібна до тієї, що сталась наприкінці лютого 2022 року.
"Фактори, які можуть спричинити таку ситуацію, очевидні. Ми їх переживали в лютому 2022 року. Тоді наслідки російської агресії нам вдалося певним чином мінімізувати завдяки пакету антикризових заходів, одним з інструментів якого була фіксація курсу, — заявив Пишний і додав: - Наразі ми не спостерігаємо жодних ознак, які б вказували на необхідність повернення до фіксації курсу".
Та в будь-якому разі за цей період, що минув із лютого 2022, НБУ разом з усією Україною, накопичив безцінний досвід, і вже краще зможе зорієнтуватись у будь-якій ситуації, упевнений керівник Нацбанку.
Нагадаємо, попри запевнення експертів, що ситуація на валютному ринку повністю контрольована, українці стали активніше скуповувати долари.