В Україні стрімко дорожчають продукти. Названо п'ять асортиментних позицій, ціни на які максимально зростуть до кінця цього року.
Вартість продуктів значно збільшилася у вересні, аналітики попередили про те, що негативна тенденція збережеться надалі. Спостерігатиметься цікава закономірність: ціни на дорогі вироби не зміняться й найдешевші товари подорожчають найбільше.
Картопля
Головний овоч на столі українців уже рекордно подорожчав. Це пов'язано із поганим врожаєм через аномальну спеку та посуху. Більшість виробників уже викопали картоплю – і результати збору незадовільні.
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що оптова ціна на продукт – 18 грн/кг, хочу минулого року він коштував 12 грн/кг. А роздрібна зараз уже досягла 25-26 грн/кг. Причому імпортна - литовська та польська картопля виявляється дешевшою за вітчизняну.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Експертка Світового Банку Оксана Руженкова зазначила, що аграрії не хочуть укладати контракти збуту продукції на сезон, очікуючи на стрибок цін. У фермерів є причини вважати, що сезон буде для них "золотим" – вони добре зароблять.
Овочі борщового набору
За прогнозом Пендзина, овочі подорожчають приблизно на третину у порівнянні із минулим роком. Але продавці не зможуть виставити космічні ціни, тому що купівельна спроможність населення залишається низькою.
"Якщо країну завалить снігом, або підуть сильні дощі, логістика подорожчає, прихід імпорту ускладниться, відповідно ціни зростатимуть швидко. Якщо буде більш-менш нормальна погода, ціни зростатимуть повільніше", - пояснив економіст.
Крупи та макарони
Очікується подорожчання продуктів з двох причин. Аналітик Данило Монін повідомив, що на логістичні витрати впливає підвищення акцизів на пальне, причому на найдешевші товари, тому що більшу частку цінника у них становить вартість перевезення кілограма ваги.
Друга причина полягає у падінні доходів споживачів. Раніше українці із середнім доходом купували м'ясо, рибу та молочку, а зараз доходи знизилися й більше купують картоплі та хліба. Таким чином, попит на дешеві продукти підвищився, а це призвело до зростання цін.
"Тепер у сегменті найдешевших продуктів до людей з низьким рівнем доходів додаються люди з середнім рівнем доходів. Водночас вартість більш дорогих продуктів залишається незмінною", - наголосив Олег Пендзин.
Вершкове масло
Ціни на цей продукт уже зросли й подовжать збільшуватися. Це пов'язано із сезонністю та логістичними проблемами. Оксана Руженкова вказала, що подорожчання пов'язане із перебоями з електропостачанням. Новим фактором стане підвищення податків, яке відчують як фермери, так і переробники.
"На зростання вартості молочки також впливають проблеми з електрикою. Плюс новий фактор — підвищення податків, який вплине на фермерів та переробників", - уточнила Руженкова.
Алкоголь
Законопроєкт №11416-д передбачає зростання підвищення відпускних і роздрібних цін на спиртні напої на 50%. Очікується подорожчання найдешевшого вина у 1,5 раза, а потім очікуються зміни і у середньому ціновому сегменті.
Збільшиться вартість не лише вина, а й коньяку та горілки. Руженкова пообіцяла неприємний сюрприз до Нового року.
Що стосується м'яса, воно може подорожчати, але несуттєво – тому що у людей недостатньо коштів, і попит залишається обмеженим. Але його вартість може підвищитися в умовах обмежень електропостачання.
Нагадаємо, як змінилися ціни на молочні продукти в українських супермаркетах.