Не всі 60-річні українці наступного року вийдуть на пенсію

Автор: Марченко Любов

В Україні пенсійний вік настає у 60 років. Але далеко не всі громадяни зможуть отримати пенсію в 60. Навіть більше, з кожним роком їх ставатиме дедалі менше. Річ у тім, що рік за роком в Україні зростає вимога до страхового стажу, який потрібен для виходу на пенсію. І якщо його бракує, то омріяний заслужений відпочинок у 60 років ви не отримаєте.

Не всі 60-річні українці наступного року вийдуть на пенсію - today.ua

Отож, у Мінсоцполітики не втомлюються нагадувати, що тільки легальна праця дасть вам потрібну кількість років страхового стажу і можливість стати пенсіонером у 60 років.

Цьогоріч, у 2024, українцям вистачить 31 року страхового стажу, щоби вийти на пенсію в 60. А от у наступному, 2025 році, вже треба буде мати 32 роки стажу, а в 2028 знадобиться цілих 35. Зрештою на цій цифрі перегони зі страховим стажем мають зупинитись. Якщо, звісно, наша влада не вигадає ще якоїсь пенсійної реформи, внаслідок якої необхідний страховий стаж зросте до 40, а то й більше років.

Який стаж вважається страховим?

До страхового зараховують лише той стаж роботи, під час якого за працівника сплачувався єдиний страховий внесок. Тобто, якщо він трудився нелегально, і роботодавець за нього нічого не сплачував, то й страховий стаж за цей період йому не додавався.

Популярні зараз

Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією

Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші

Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру

Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС

Тому вимагайте від роботодавців легального працевлаштування. Адже разом із ним ви отримуєте певний пакет соціальних гарантій: право на пенсію та право на відпустки і лікарняні. Крім того, в разі якщо ви стали безробітним, то зможете отримувати допомогу з безробіття.

Якщо ж ваш роботодавець, категорично не налаштований брати вас на роботу офіційно, то або шукайте іншої роботи, або платіть за себе ЄСВ самостійно. Благо, закон це дозволяє.

Не всі 60-річні українці наступного року вийдуть на пенсію

Що робити тим, кому вже незабаром 60, а стажу для пенсії катма?

Стаж можна докупити. Але це вартує недешево, і в більшості випадків гра не вартує свічок. Ще один варіант – вийти на пенсію пізніше. Так робить більшість громадян, які не змогли накопичити до пенсійного віку необхідну кількість років стажу.

На щастя, закон також дозволяє вийти на пенсію в 63 або в 65 років. Але там є свої вимоги за стажем.

Щоб вийти на пенсію в 63 роки знадобиться такий мінімальний страховий стаж:

  • у 2024 році - від 21 до 31 року;
  • у 2025 - від 22 до 32;
  • у 2026 - від 23 до 33;
  • у 2027 - від 24 до 34;
  • у 2028 - від 25 до 35 років.

Якщо до 63 років ви не зможете назбирати й стільки років стажу, то доведеться працювати до 65. У 65 можна стати пенсіонером, маючи лише 15 років стажу.

Та якщо до 65 ви й стільки не матимете, то залишається або працювати, скільки дозволить здоров'я, або просити в держави соціальну допомогу замість пенсії. Але вона дуже мала, і підтверджувати право на неї доведеться щороку.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отож найкращий вихід – це легальна праця зі сплатою усіх податків.

До речі, попри те, що пенсії українців цьогоріч зросли внаслідок індексації, вони підвищення не відчули. Фактично весь приріст з'їла інфляція.

Головне