У деяких закордонних ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що Вірменія передала Україні засоби ППО. Єреван офіційно цю інформацію досі не прокоментував, як і Київ.
Спочатку інформація про те, що Вірменія передала Україні засоби ППО з'явилася у прокремлівських російських блогерів. Потім її підхопили ЗМІ країни-агресора. За деякий час про це розповіли закордонні ЗМІ.
Стверджується, що Єреван "по тихому" передав Києву майже всю свою ППО, у тому числі зенітно-ракетні комплекси "Бук-М1-2", 9К33 "Оса", "Тор-М2КМ", а також "С-300" (невідомих модифікацій). Українська сторона також отримала від Вірменії ракети до цих ЗРК. Чи міг Єреван дозволити собі таке ослаблення ППО?
Деякі ЗМІ стверджують, зокрема, що Вірменія та Євросоюз нібито уклали угоду на 210-332 млн доларів про постачання в Україну снарядів калібру 155 мм та засобів ППО. Євросоюз тут виступає посередником. Імовірно, постачання здійснюватимуть через Грузію.
Слід зазначити, що Вірменія втратила частину озброєння, зокрема засоби ППО, під час боїв за Нагірний Карабах. Крім того, старе радянське/російське озброєння стає дедалі важче експлуатувати (наприклад, через брак запчастин). Тому навряд чи Вірменія усі свої зсоби ППО зможе передати нашій країні.
Зважаючи на все, Вірменія розраховує замінити старе радянське та пострадянське озброєння більш сучасним індійським і французьким озброєнням. Єреван деякий час вже купує озброєння в Індії та Франції, але в основному це ствольна артилерія та радари. Щоправда, у 2023 році Вірменія купила в Індії 15 зенітних комплексів (які конкретно – невідомо). Вони, мабуть, мають поповнити втрати у ППО, які зазнав Єреван під час боїв за Нагірний Карабах.
Але мине багато часу, перш ніж Вірменія отримає в Індії зенітні комплекси. До того ж, потрібен буде ще час для того, щоб поставити їх на бойове чергування. Це означає, що Єреван ризикує залишитись без захисту, продаючи пострадянські системи ППО.
Також ЗМІ стверджують, що Вірменія хоче купити у Франції зенітно-ракетні комплекси великого радіусу дії. Йдеться про SAMP/T. Але ці процеси, переозброєння вірменського ППО, займуть роки. Але цілком можливо, що Єреван справді зможе передати Україні частину своїх старих засобів ППО. Наприклад, 9К33 "Оса". Вірменія мала велику кількість різноманітних ЗРК радянського виробництва, тому деякі з них можуть отримати ЗСУ.
Раніше стало відомо, що США вперше передадуть Україні високоточні авіабомби JSOW.