Міністр фінансів Сергій Марченко назвав вимушеним кроком ініціативу Кабміну щодо підвищення податків і зборів та запровадження нових податків. Таку заяву він зробив під час тематичної дискусії проекту LB.ua "Нова країна".
За словами Марченка, наповнити державний бюджет України під час війни зараз можна лише за допомогою підвищення податків. Інші можливості для цього вичерпані.
Україні потрібні величезні кошти для того, щоб протистояти російській агресії. Саме тому Кабмін і ухвалив рішення щодо підвищення податків та запровадження нових податків, а Міністерство фінансів розробило відповідний законопроєкт.
Йдеться про законопроєкт №11416, який у Верховній Раді зареєстрували 18 липня 2024 року. Він передбачає для наповнення державного бюджету України підвищення податків та зборів, а також запровадження нових податків та зборів. Але деякі його норми викликали різку критику з боку бізнесу та експертів, тому законопроєкт №11416 зняли з розгляду, а натомість у Верховній Раді наприкінці серпня зареєстрували доопрацьований законопроєкт №11416-д, до якого внесли певні виправлення.
Популярні зараз
Російські військовополонені поскаржилися на їжу в Україні: “Хочеться домашнього салату Олів'є“
Сирський та Умєров звернулися до українців, які приєдналися до оборони держави
Так, наприклад, у законопроєкті №11416-д немає норми про запровадження в Україні військового збору в 15% при першій реєстрації нових та вживаних автомобілів. Проти цієї ідеї висловилися різко проти автоімпортери. Вони заявили, що через військовий збір у 15% продажі нових автомобілів знизяться на 30-70%, а деякі автомобільні бренди взагалі підуть з України.
17 вересня народні депутати ухвалили за основу законопроєкт №11416-д. Нині його готують до другого читання у сесійній залі українського парламенту. Швидше за все, у другому читанні його ухвалять у середині жовтня, і він почне діяти "заднім числом" з 1 жовтня.
Які будуть податки?
Законопроєкт №11416-д передбачає: збільшення військового збору з 1,5% до 5%; банки мають сплачувати авансові платежі у сумі 50% прибутку; фінансові установи (крім банків та страхових компаній) повинні сплачувати 25% прибутку; запровадження щомісячних авансових платежів з податку на прибуток для кожної АЗС; зниження податкового періоду звітності з 3 місяців до 1 місяця та інше.
Тим часом, раніше регіональний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Димитар Богов заявив, що Україна може наповнити державний бюджет іншим шляхом, не підвищуючи податки і не вводячи нові податки. За його словами, для цього потрібно збільшити податки на товари, які під час війни можна зарахувати до категорії розкоші.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Нацбанк тимчасово обмежив перекази з карти на карту для фізосіб на суму 150 000 грн на місяць.