В Україні з січня до серпня 2024 року ціни на споживчі продукти збільшилися на 4,9% порівняно з 2023 роком. Це сталося з кількох причин, йдеться у новому звіті українського Міністерства економіки.
За даними Міністерства економіки, у серпні 2024 року в нашій країні ціни на продукти харчування збільшились на 0,9%. Тобто, на продовольчому ринку не було характерної для цього місяця дефляції (зниження загального рівня цін). Наприкінці літа поточного року дорожчали всі продукти харчування, у тому числі продукти з високим ступенем промислової обробки (хліб, цукор, соняшникова олія, масло) та сировинні або з низьким ступенем обробки продукти (овочі, яйця, м'ясо, молоко).
Але у серпні 2024 року спостерігалося уповільнення зростання цін на хліб, продукти переробки зернових, рибні та овочеві консерви, соняшникову олію. Тобто на продукти, яким не потрібні особливі температурні умови зберігання.
У чому причина зростання цін на продукти харчування в Україні у 2024 році? Мінекономіки вважає, що їх декілька.
Популярні зараз
У МВС пояснили, у чому різниця між державною та тимчасовою реєстрацією автомобілів
В Україні заговорили про нове підвищення податків та зборів
У ТЦК розповіли, скільки може тривати адміністративне затримання поліцією в рамках мобілізації
В Україні у 2025 році можуть зупинити всі виплати, залишивши лише на оборону
По-перше, на зростання цін вплинула погана врожайність, у тому числі через аномальну спеку, яка в Україні була влітку 2024 року. Це призвело до зниження кількості овочів, особливо тих, яким потрібний рясний полив. По-друге, збільшення видатків, у тому числі на електроенергію. По-третє, ослаблення курсу гривні по відношенню до іноземних валют.
Мінекономіки стверджує, що зростання цін на продукти харчування могло бути ще більшим, але цього не сталося через зниження цін на фрукти. Спостерігалася активізація продажу фруктів через труднощі у їх зберіганні.
Тим часом, багато експертів вважають, що в осінньо-зимовий період в Україні відбудеться значне підвищення цін. Можуть, наприклад, збільшитися ціни на хліб та хлібобулочні вироби.
Президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко вважає, що ціни на хліб потрібно збільшити на 15-20%, оскільки стала коштувати дорожча сировина та збільшились у хлібозаводів витрати на електроенергію (їм часто доводиться працювати на дизельних генераторах). Віце-президент Всеукраїнської асоціації пекарів Олександр Тараненко прямо попередив українців про підвищення цін на хліб та хлібобулочні вироби.
Нагадаємо, раніше економіст Олег Пензін порадив українцям негайно запастися овочами на зиму.