Нацбанк України не проводитиме кардинальних змін у своїй валютно-курсовій політиці і продовжить використовувати керований гнучкий обмінний курс. Про це у своїй колонці для видання "Економічна правда" розповів голова НБУ Андрій Пишний.
За його словами, керований гнучкий обмінний курс - це ідеальний варіант на даний момент, враховуючи постійний дефіцит валюти. НБУ й надалі вживатиме заходів для збереження стійкої та контрольованої ситуації на валютному ринку. У 2024 році інфляція має бути на помірному рівні, а найближчими роками її планують знизити до 5%.
Для цього НБУ зберігатиме активну присутність на ринку. Це сприятиме помірним коливанням гривні як на відносно коротких, так і на триваліших проміжках (залежно від зміни ринкових умов). Крім того, НБУ й надалі уважно стежитимемо за станом ринку, щоб уникати потрясінь.
Пишний наголосив, що керований гнучкий обмінний курс – це проміжний формат. Коли НБУ перейде до повноцінного плаваючого обмінного курсу – поки що не відомо.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
НБУ перейшов до керованого гнучкого обмінного курсу у жовтні 2023 року. Таке рішення ухвалили виходячи із сталого прогресу у зниженні інфляції, накопичення значного рівня міжнародних резервів, збільшення привабливості гривневих депозитів та ОВДП. Офіційний курс за режимом гнучкого курсу визначається операціями на міжбанківському валютному ринку.
Цей режим нагадує курс, який в Україні був до повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ. Але НБУ зараз покриває структурний дефіцит валюти, що спостерігається за умов повномасштабної війни.
Слід зазначити, що після переходу НБУ до гнучкого обмінного курсу за один рік офіційний курс гривні до долара знизився приблизно на 13%. На готівковому ринку за один рік курс гривні до долара знизився на 9%.
Але Нацбанк утримав інфляцію протягом цього року близько до мети (5%), а її прискорення у серпні було очікуваним та зумовлене факторами на стороні пропозиції продовольчих товарів. Крім того, покращився стан зовнішньої торгівлі. Дефіцит торгівлі з січня по серпень 2024 року знизився до 22,2 млрд доларів у порівнянні з 24,5 млрд доларів у 2023 році.
Нагадаємо, раніше НБУ повідомив, що українці різко збільшили покупку доларів у банках.