Рада директорів Міжнародного валютного фонду, схваливши 18 жовтня 2024 року черговий транш кредиту Україні на 1,1 млрд доларів, не висувала умови підвищення тарифів на енергоносії. Про це проінформувало Міністерство фінансів України.
У повідомленні Мінфіну йдеться про те, що оновлений Меморандум МВФ від 18 жовтня 2024 року (це вже п'ятий перегляд програми EFF) не пропонує нових варіантів реформування енергетичної системи та не передбачає збільшення тарифів на енергоносії в Україні під час війни.
Водночас Міністерство фінансів наголосило, що у всіх оновлених Меморандумах МФВ розглядається потенційна можливість підвищення тарифів на енергоносії, щоб можна було вирішити проблеми енергетичної інфраструктури, які виникли через повномасштабне вторгнення російських окупаційних військ. Мінфін також наголосив, що підвищення тарифів потенційно можливе лише якщо буде достатньо коштів для захисту вразливих домогосподарств (тобто державних субсидій).
Раніше в деяких українських ЗМІ з'явилася інформація, що Україна допускає поступове підвищення комунальних тарифів для населення під час війни та у післявоєнний період. Про це нібито йшлося у листі про наміри до керівництва МВФ.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Тим часом, в Україні під час воєнного стану діє заборона на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення. Але виняток - електроенергія та холодна вода. Нацбанк вважає, що вищезазначену заборону треба скасувати після закінчення війни.
З 1 листопада 2024 року у нашій країні збільшать тарифи на електроенергію для комерційних споживачів. Граничну ціну у часовий проміжок з 11:00 до 17:00 збільшать з 5600 грн до 6900 грн за МВт-год. Для населення тарифи залишаться незмінними - 4,32 грн/кВтг.
За даними Держстату, у вересні 2024 року тарифи на комунальні послуги у річному обчисленні зросли на 18,7%. Це сталося переважно через підвищення тарифів на електроенергію на 63,6%. Для порівняння, тарифи на утримання та ремонт житла за рік збільшились на 4,4%, а на прибирання сміття – на 5,1%.
За даними Мінекономіки, тарифи на електроенергію в Україні в 2025 році стануть більшими на 15%, на газ – на 10%, а на постачання теплової енергії та гарячої води – на 15%.
Раніше ми повідомили, що Нацбанк України може через деякий час повернути фіксований курс долара, але поки що про це не йдеться.