В Україні допомога з тимчасової непрацездатності виплачується застрахованій особі у розмірі середньої заробітної плати в залежності від страхового стажу. Про це розповіло Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Якщо у застрахованого працівника страховий стаж понад вісім років, то у разі хвороби йому мають сплачувати 100% середньої заробітної плати. На 70% середньої зарплати можуть розраховувати хворі, якщо вони застраховані, а страховий стаж становить від п'яти до восьми років.
Якщо у застрахованого працівника страховий стаж становить від трьох до п'яти років, то у разі хвороби йому мають сплачувати 60% середньої заробітної плати. Якщо страховий стаж до трьох років – 50% середньої зарплати.
У тому випадку, якщо у працівника протягом одного року перед хворобою страховий стаж був меншим за шість місяців, то лікарняні визначають за нарахованою зарплатою, з якої сплачуються страхові внески, але не більше допомоги, розрахованої з мінімальної зарплати.
Популярні зараз
На кінець року інфляція становитиме майже 10%: НБУ прогнозує значне підвищення цін на продукти
Зарплати багатьох українців у 2025 році можуть стати меншими: названо причину
19-річна дочка Олі Полякової отримала пропозицію руки та серця від бойфренда
“Шлях“ завів не туди: понад дві сотні перевізники виключили із системи швидкого перетину кордону
У разі хвороби або травми для отримання грошової допомоги слід звернутися до лікаря. Лікар зобов'язаний видати медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Лікарняний не дають у таких випадках: якщо травму або захворювання отримано при скоєнні кримінального злочину; якщо хвороба симулюється або шкода своєму здоров'ю завдана навмисно; якщо працівник перебуває під арештом; якщо працівник за рішенням суду перебуває на примусовому лікуванні; якщо травма або хвороба відбулися через сп'яніння будь-якого виду, і таке інше.
Лікарняні не виплатять, якщо порушувати режим лікування, що встановив лікар, або якщо не приходити на медичний огляд.
Слід зазначити, що під час війни громадяни із симптомами корановіруса, грипу чи ГРВІ можуть оформити лікарняний онлайн. Такий лікарняний видається на 5 днів. Якщо за цей час хвороба не пройшла, то продовжити лікарняний може лише лікар.
Для отримання онлайн-лікарняного потрібно зателефонувати або написати лікареві (наявність декларації необов'язкова). Лікар за необхідності оформить медичний висновок про тимчасову непрацездатність, а хворий отримає SMS-повідомлення з номером лікарняного. Після цього хворий повинен повідомити роботодавцю номер лікарняного. Інформація зберігається на порталі Пенсійного фонду України.
Нагадаємо, раніше ми повідомили про те, що деяких українців з інвалідністю можуть позбавити пенсії.