За неоновлення військово-облікових даних військовозобов'язаним українцям належить штраф у розмірі від 17 до 25 тисяч. Крім того, військовозобов'язаних карають штрафом за неявку за повісткою. За певної суми накопичених і невиплачених штрафів можуть вдатися до арешту житла ухилянтів та заборони на керування автомобілем.
Про те, в яких випадках заарештують житло і заборонять сідати за кермо, розповіли адвокати Марина Бекало та Андрій Межирицький.
Військовозобов'язаних українців цікавить, скільки штрафів їм можуть призначити, чи є якісь обмеження щодо їхньої кількості та суми, а також за яких умов настає арешт житла ухилянта та заборона на водіння автомобіля.
Штраф за неоновлення військово-облікових даних і за неявку за повісткою - це абсолютно різні адміністративні стягнення. Тому ухилянтам можуть присудити і те, і інше. При цьому штраф за неоновлення даних призначають лише один раз.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
"Якщо ж військовозобов'язаний не оновив свої дані та не оновлює далі - це вважатиметься одним правопорушенням. Тобто щомісяця не накладатимуть штрафи через те, що громадянин не оновив свої дані», - зазначають юристи.
При цьому, якщо ухилянта "виловлять" працівники ТЦК і видадуть йому повістку на явку до військкомату, то він зобов'язаний буде з'явитися за цією повісткою. Якщо ж він не прийде до ТЦК, йому призначать штраф. Причому, якщо він попадеться працівникам ТЦК неодноразово, то і штраф йому випишуть також не один раз.
Коли сума штрафів перевищить 160 тисяч, можуть заарештувати житло
На сплату штрафу ухилянту дається 15 днів. Якщо його не сплачено, тоді можуть ввести в дію інші заходи. За словами Марини Бекало, до арешту житла вдаються в тому разі, якщо сума невиплачених штрафів перевищила 160 тисяч гривень.
"Насамперед, буде блокування банківських рахунків (для ухилянтів, які протягом 15 днів не сплатили штраф, і подвоєний штраф), можливо, буде опис майна, де проживає порушник (майно описується з метою його реалізації та погашення штрафу), арешт транспортного засобу та обмеження виїзду за кордон. Обмеження діятимуть, поки штраф не буде сплачено. Механізм складний", - каже юристка.
При цьому житло не можуть заарештувати, якщо в ньому, крім ухилянта, прописані ще й неповнолітні діти. Крім того, не можуть заарештувати житло, яке є єдиним.
Щодо заборони на керування транспортом, то, за словами Андрія Межирицького, поки що на це законних підстав немає. Хоча законодавча база під це вже готується. Але в будь-якому разі все вирішуватиме суд.
"Люди, які не оновили свої дані - вони можуть бути тільки оштрафовані, позбавити права керування транспортом їх не можуть", - зазначив адвокат.
Нагадаємо, Верховна Рада все ж узаконить відстрочку від мобілізації за гроші. Наразі розглядаються три варіанти такого бронювання.