В Україні через деякий час з'явиться Соціальний реєстр, який обмінюватиметься даними з різними реєстрами, у тому числі з Реєстром військовозобов'язаних "Оберіг". Народні депутати Верховної Ради вже ухвалили у першому читанні відповідний законопроєкт №11377.
Законопроєкт №11377 зареєстрували у Верховній Раді у червні 2024 року. Його ініціатором виступив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
У пояснювальній записці до цього законопроєкту йдеться, що в Україні структури державної системи соціального захисту населення, ОДА, Міністерство соціальної політики при наданні соціальної підтримки використовують різні програмні продукти, яким вже понад 20 років. Такі програмні продукти давно застаріли. Вони не можуть забезпечити дотримання європейських стандартів роботи органів соціального захисту та надійного захисту персональних даних громадян.
Тому законопроєкт №11377 передбачає об'єднання всіх реєстрів, баз даних та інших електронних інформаційних ресурсів соціальної сфери до Єдиної системи. Соціальний реєстр обмінюватиметься інформацією з Реєстром військовозобов'язаних "Оберіг", Реєстром прав на нерухоме майно, Реєстром транспортних засобів, Реєстром актів цивільного стану, електронною системою охорони здоров'я та іншими реєстрами.
Наразі законопроєкт №11377 готують до другого читання у сесійній залі українського парламенту. Коли народні депутати розглянуть його у другому читанні – ще не відомо.
Тим часом, за словами заступника міністра оборони із цифровізації Катерини Чорногоренко, через деякий час системи Міноборони буквально за лічені хвилини отримуватимуть дані про стан здоров'я військовозобов'язаних із цивільного медичного закладу. Міноборони вже розробило проєкт відповідних змін до українського законодавства. З цими даними матимуть можливість ознайомитись члени військово-лікарської комісії.
Також до реєстру "Оберіг" планують автоматично передавати інформацію про результати медоглядів для визначення придатності призовників, військовозобов'язаних, резервістів для служби у ЗСУ. Для цього до українського законодавства внесуть відповідні зміни (тобто фактично знімуть гарантію лікарської таємниці). Це передбачає законопроєкт №12066, який у Верховній Раді зареєстрували у вересні 2024 року.
Наразі законопроєкт №12066 перебуває на розгляді у профільному парламентському Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Він має зробити свій висновок щодо цього документа. Коли народні депутати у першому читанні розглянуть законопроєкт №12066 – ще не повідомлялося.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Кабінет Міністрів України планує посилити вимоги щодо бронювання чоловіків від мобілізації.