В Україні можуть запровадити більше причин для звільнення з військової служби та надання відстрочки від мобілізації до ЗСУ. У Верховній Раді вже зареєстрували відповідний законопроєкт №12133.
У пояснювальній записці до законопроєкту №12133 йдеться про те, що у новому законі №3633-IX про військовий облік та мобілізацію, який набув чинності у травні 2024 року, немає багатьох норм для звільнення з армії під час військового стану та надання відстрочки військовозобов'язаним, які раніше застосовувалися. У результаті народні депутати Верховної Ради отримують від громадян багато запитів щодо відновлення прав військовослужбовців щодо їхнього звільнення з армії.
Тому законопроєкт №12133 пропонує дати право на звільнення з армії та надання відстрочки для осіб, які перебували у полоні як цивільні особи; якщо батько чи мати, брат чи сестра загинули, померли чи стали особами з інвалідністю, коли вони перебували в армії.
Також передбачається можливість звільнення з армії військовозобов'язаних, які мають дитину з інвалідністю віком до 18 років, незалежно від наявності або відсутності інших осіб, які зобов'язані її утримувати. Ще одна підстава для звільнення з армії - якщо потрібно доглядати за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїм батьком або матір'ю (батьком або матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду). Раніше військовослужбовці мали таке право, але в новому законі про мобілізацію цієї норми немає.
Популярні зараз
Українцям пояснили, як оцінюватимуть благонадійність клієнтів при обмеженнях банківських переказів
Зеленський пояснив, для чого потрібна операція ЗСУ у Курській області
Кремль пригрозив західним миротворцям, яких можуть розмістити в Україні
Демограф назвав кількість громадян, які проживають в Україні
Ще одне нововведення – право на звільнення з військової служби мають отримати особи, які були позбавлені волі внаслідок нападу російських окупантів та які після їхнього звільнення з полону були прийняті на військову службу.
Наразі законопроєкт №12133 перебуває на розгляді у профільному парламентському Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Він має зробити свій висновок щодо цього документа.
Тим часом, раніше військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір" Олександр Коваленко заявив, що якщо на фронті загостриться ситуація і виникне загроза захоплення російськими окупантами нових територій України, то у ЗСУ можуть почати брати за мобілізацією жінок. За його словами, жінки можуть служити у тилових підрозділах, а безпосередньо на фронт їх у примусовому порядку в цьому випадку посилати не будуть.