Компанія Енергоатом має намір купити для добудови Хмельницької АЕС реактори, що були виготовлені в РФ. Але купівля ядерних реакторів російського виробництва намічена не у Росії, а у Болгарії. Угода ще не укладена, але сторони сподіваються, що їм вдасться досягти згоди в ціні.
Про це йдеться у публікації видання ua.news, що посилається на публікацію в Euractiv.
НАЕК Енергоатом має намір придбати два ядерні реактори російського виробництва для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС. Парламентська опозиція звинувачує керівництво Міненерго та Енергоатому у зраді національних інтересів, адже реактори вироблені в РФ. Однак саме ці реактори найбільше технічно підходять для енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС, будівництво яких було розпочато ще до 2000-х років.
Крім того, ці реактори Енергоатом має намір купити не в Росії, а у Болгарії. Болгарія свого часу планувала будувати у себе атомну станцію і придбала реактори у Росії. Але згодом болгари відмовились від побудови АЕС, і тепер куплені реактори їм не потрібні. Вони готові їх продати.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Україна сподівається домовитись про нижчу ціну
Однак Болгарія намагається набити ціну, щоб не продешевити у цій угоді. Парламент країни не дозволяє своєму уряду продати ці реактори дешевше, ніж вони свого часу були придбані. Болгарам вони обійшлись у 600 мільйонів євро. А Україна, у свою чергу, сподівається, що продавець трохи зіб'є ціну, оскільки ці реактори все одно в нього "припадають пилом".
Отже, угода про купівлю поки що не укладена. Однак обидві сторони в ній зацікавлені. Через це парламент Болгарії продовжив на 6 місяців термін перемовин з Україною щодо продажу цих реакторів. До речі, Євросоюз дав згоду на використання для купівлі реакторів тих грошей, які він виділяє Україні. Якщо вони будуть куплені, то в Енергоатомі обіцяють добудувати ці два блоки упродовж 2-3 років.
Крім того, в України вже є домовленість і на більш віддалену перспективу. На Хмельницькій АЕС мають намір добудувати ще два енергоблоки - №5 та №6. Їх уже будуватимуть повністю за американською технологією.
Кім того, є попередня домовленість з американською компанією Westinghouse, про будівництво малих модульних ядерних реакторів AP300. Якщо цей проект втілять, то Україна стане першою країною у світі, де втілять пілотний проект побудови такого реактора.
Нагадаємо, стало відомо, який обсяг генерації Україна реально втратила від початку війни.