Тарифи на газ та електроенергію для побутових споживачів з 1 листопада залишаться незмінними — такими, як були у жовтні. Водночас значна частина споживачів зможе оплачувати електрику за нижчою ціною.
Якими будуть тарифи на основні енергоносії, та яких очікувати змін у тарифоутворенні, йдеться в матеріалі Today.ua.
Тарифи на газ
Вартість газу для побутових споживачів фактично формує на ринку компанія Нафтогаз. Адже саме вона є постачальником газу для понад 12 мільйонів українських сімей. А це становить 98% від загальної кількості побутових споживачів.
У Нафтогазу тариф на газ залишатиметься незмінним ще, принаймні, пів року — по 30 квітня 2025. Він становитиме 7,96 грн за кубометр блакитного палива.
Популярні зараз
Померла актриса Тері Гарр, відома ролями у серіалі “Друзі“ та фільмі “Тутсі“
Олена Зеленська розповіла про знайомство та початок відносин з майбутнім президентом України
Зеленський у секретній частині Плану перемоги попросив ракети Tomahawk, - NYT
Яким буде тариф після 30 квітня, поки що невідомо. Відповідно до чинного закону він має залишатися незмінним. Верховна Рада встановила мораторій на підвищення тарифів на газ, тепло і гарячу воду. Їх не мають права підвищувати до кінця війни і ще кілька місяців після скасування воєнного стану.
Однак дедалі частіше чути голоси, що з такими тарифами комунальний сектор не виживе, і що їх треба підвищувати якомога швидше. Власне, такої можливості не виключає оновлений Меморандум, підписаний між МВФ та українською владою.
У тексті цього документу йдеться, що підвищення тарифів може відбутись і до скасування воєнного стану, якщо для цього будуть певні передумови. Зокрема, йдеться про те, що держава повинна мати кошти для допомоги незахищеним верствам. Але, як показує практика, далеко не всі незахищені українці, реально можуть розраховувати на допомогу від держави. Адже в законі є купа моментів. через які субсидію можуть не дати.
Тариф на електроенергію
Тариф на електроенергію не підпадає під дію мораторію. Від початку війни його підвищували вже двічі: у червні 2023 та у червні 2024. У підсумку тариф на електроенергію для побутових споживачів порівняно з довоєнним зріс утричі. Але це, звісно, ще не межа.
Експерти енергоринку кажуть, що реальний тариф на світло значно вищий. А отже, рано чи пізно усім українцям доведеться оплачувати вартість електрики за реальними тарифами. І якщо тариф на газ тримається через встановлений мораторій, то вартість електрики ніщо не утримує від зростання. Але до 30 квітня 2025 року українці усе ж оплачуватимуть вартість спожитої електрики за теперішнім тарифом 4,32 грн/кВт-год.
Водночас власникам зонних приладів обліку (здебільшого це двозонні лічильники) нічне споживання буде обходитись удвічі дешевше — по 2,16.
Також зможуть менше платити за світло побутові споживачі, які опалюють свої помешкання електрикою. Причому електричне опалення вони використовують не вряди-годи (для підігріву помешкання), а відповідно до затвердженого проекту опалення житла. Тобто у них відсутнє будь-яке централізоване опалення і будь-яке інше індивідуальне опалення, крім електричного.
Вони матимуть змогу оплачувати споживання електроенергії за колишнім тарифом 2,64 грн/кВт-год, який був до підвищення у червні 2024. Така група споживачів користуватиметься пільговим тарифом з 1 жовтня 2024 по 30 квітня 2025.
Але для них є ще одна важлива умова: місячний обсяг використаної електроенергії у них не має перевищувати 2000 кВт-год. Лише за такої умови їм можна буде оплачувати споживання за пільговим тарифом. Якщо ж вони перевищать цю норму бодай на 1 кіловат, то доведеться весь місячний обсяг споживання оплатити за чинним загальним тарифом 4,32 грн/кВт-год.
Нагадаємо, експерт у сфері житлово-комунальних послуг Олег Попенко вважає, що в Меморандумі закладені підвалини для подвійного або навіть потрійного підвищення тарифів на комуналку.