Споживчі ціни в Україні продовжують зростати. За підсумками поточного 2024 року інфляція досягне 8,5%. Однак уже в наступні два роки темпи інфляції мають знизитись, і до кінця 2026 вона має вийти на цільовий показник 5%.
Такі прогнози Нацбанку України опублікувала його пресслужба.
В інформації НБУ йдеться, що на початку 2024 року показник інфляції був низьким, проте останніми місяцями він став швидко зростати. Втім, такий розвиток подій був прогнозований НБУ. Тож немає ніяких підстав бити на сполох.
Аналітики Нацбанку вважають, що до підвищення споживчих цін в Україні насамперед призвели такі чинники:
- збільшення витрат бізнесу на електроенергію через відключення світла;
- підвищення оплати праці;
- послаблення курсу гривні під впливом різних чинників.
У рамках режиму керованої гнучкості валютного курсу Нацбанк частково впливав на курс валют на фінансовому ринку, не даючи гривні сильно знецінюватись. Власне, НБУ і надалі продовжуватиме свою політику обмеженого втручання на валютному ринку.
Завдяки накопиченому валютному запасу НБУ може собі дозволити виходити на ринок із доларовими інтервенціями, щоби збити попит населення на валюту і загальмувати процес девальвації гривні. Нацбанк дотримуватиметься такої тактики і надалі.
Крім того, НБУ буде забезпечувати такі депозитні ставки на гривневих вкладах, які дозволятимуть заощадженням, принаймні, не знецінюватись. Це сприятиме зміцненню довіри населення до національної валюти, і відтак послаблюватиме тиск на гривню.
Завдяки таким заходам НБУ сподівається уповільнити темпи інфляції, і вже наступного року знизити її до 6,6%. А за підсумками 2026 року НБУ має намір вийти на 5-відсоткову інфляцію, що є для остаточною ціллю для Нацбанку.
Нагадаємо, раніше Нацбанк прогнозував, що з наступного року реальна середня зарплата в Україні стане вище, ніж була до війни.