У наступному році в Україні планують підвищити зарплату прокурорам і суддям. Водночас зарплати вчителів і медиків залишаться незмінними. Такі зміни до зарплат закладенл до проєкту бюджету-2025.
Про це розповіла нардеп Ніна Южаніна в інтерв'ю, яке вона дала виданню telegraf.
За словами Южаніної, у проекті бюджету-2025 закладені додаткові видатки на зарплати прокурорів та суддів. Так, працівникам прокуратури планують збільшити фонд оплати праці порівняно з нинішнім, 2024, роком на 2 млрд 744 тис. гривень. А суддям мають додатково спрямувати на виплату зарплати 1,5 млрд гривень. І це тоді, коли уряд відчайдушно шукає шляхи скорочення бюджетних видатків, урізаючи їх, де тільки можливо.
Із чим пов'язано підвищення зарплати прокурорам?
Річ у тім, що зараз прокурорам обчислюють зарплату, виходячи зі спеціально встановленого прожиткового мінімуму. Він становить 1600 гривень, і є своєрідною "одиницею виміру" прокурорської зарплати. Нині оклад прокурора окружної прокуратури становить 25 таких мінімумів, тобто 40 000 гривень. Але це – "гола зарплата", до якої додається це багато надбавок, які в сумі роблять її значно вищою. Так, середній місячний заробіток прокурора нині становить 68 000 гривень.
Однак працівники прокуратури вважають, що це мізерний заробіток, і він потребує оновлення. Через це вони вимагають підвищити прожитковий мінімум, який береться за основу розрахунку їхніх зарплат, з 1600 до 2102 гривень. Мотивація цієї вимоги проста: показник 1600 був встановлений ще в 2021 році і відтоді не змінювався. Крім того, в інших державних органах зарплату розраховують, виходячи з прожиткового мінімуму 2102 гривні.
Причому таке підвищення зарплат прокурорам може відбутись на тлі резонансного скандалу з повальною "інвалідністю" працівників прокуратури, які, до того ж, ще й отримують непогані пенсії як інваліди.
Що із зарплатами суддів?
Якщо прокурори лише вимагають підвищити їм прожитковий мінімум для розрахунку зарплат, то суддям такий мінімум у 2102 гривні вже закладений у розрахунок їхніх заробітків. Але вони мотивують свою вимогу тим, що ніхто не хоче йти працювати у місцеві суди через надто низьку зарплату і велике навантаження. Тому пропонують їм підтягувати зарплати до вищого рівня за рахунок премій. Розмір такої щомісячної премії становитиме до 40% від посадового окладу.
Водночас зарплати вчителі і медиків підвищувати не планують. На це у бюджеті немає грошей. Як пояснив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, зараз зарплати бюджетників фінансуються за рахунок міжнародних донорів. Тому підвищувати їх немає можливості.