В уряді наближаються до остаточного варіанту закону про економічне бронювання. Попри неоднозначне ставлення до цієї ідеї у суспільстві, таке бронювання усе ж запровадять. Найбільш ймовірно, що за критерій оберуть рівень офіційної зарплати працівників. Закон планують ввести в дію вже у другій половині осені.
Про це повідомив у своєму Telegram-каналі нардеп Ярослав Железняк.
Уряд активно працює над розробкою механізму економічного бронювання. Незважаючи на те, що у значної частини суспільства є негативне ставлення до такої ідеї, у Кабміні усе ж від неї не відмовились.
"Мінекономіки на Комітеті підтвердило що працює над економічним бронюванням, де одним з критеріїв буде (але не точно) рівень заробітних плат", - повідомив Железняк.
В уряді вбачають вигоди від такого виду бронювання. По-перше, це дасть додаткові надходження для бюджету. А по-друге, це дозволить підприємствам зберегти дійсно цінні кадри, від яких залежить робота цих підприємств.
"Наразі напрацьовується декілька моделей, але остаточне рішення чекають позицію вищого політичного керівництва", - уточнив нардеп.
Урядовці розраховують, що закон набере чинності вже у жовтні-листопаді 2024 року, Тобто вже в поточному році до бюджету почнуть надходити кошти від його впровадження. Відповідно до попередніх розрахунків, це має дати щонайменше 40 млрд грн додаткових надходжень на рік.
З якою зарплатою можна буде розраховувати на економічне бронювання
Найімовірніше, як каже Железняк, що оберуть за наріжний камінь бронювання саме рівень зарплати працівників. "Порогом входження" в цей елітний загін буде заплата у 34,5 – 35 тис. грн. За таких працівників роботодавці матимуть право заплатити внески, щоб отримати на них бронь від мобілізації.
На думку експертів, це дозволить зберегти ключових працівників не лише підприємствам, що належать до критичних, але й іншому прибутковому бізнесу, який може собі дозволити високі "білі" зарплати для свого персоналу.
Звісно, що всі ці високі зарплати мають бути підтверджені податковою документацією, тобто сплаченими податками.
Які можуть бути наслідки від впровадження такого виду бронювання
Наслідків може бути декілька: для держави, для бізнесу, конкретно для працівників підприємств.
Держава, перш за все, розраховує отримати збільшення бюджетних надходжень. Щоб забезепечити економічне бронювання своїм працівникам, бізнес буде змушений повністю їх легалізувати. Тобто мінімізувати їхні зарплати вже не вийде. Але тут може бути запущений й інший процес: легалізуючи одних працівників, бізнес повністю відправить "у тінь" інших. По-перше, це дасть змогу йому не розоритись на податках. А по-друге, до певної міри дозволить зберегти від мобілізації тіньових працівників. Адже немає людини – немає кого й мобілізовувати.
Підприємцям, які намагатимуться діяти в законодавчому полі, доведеться вишукувати додаткові резерви для сплати більших податків за своїх працівників.
Що стосується самих працівників, то тут, безумовно, будуть у виграші ті, хто має високі зарплати. Зазвичай стільки заробляє керівний персонал: топ-менеджмент, провідні інженерні працівники, керівники виробничих підрозділів. Прості верстатники, навіть якщо вони аси своєї справи, навряд чи щомісяця мають так зарплату. А отже, вони потраплять, як не прикро, до категорії тих, кого можуть мобілізувати. Через це кадрові проблеми на підприємствах можуть загостритися. Адже знайти класного спеціаліста не так просто, а навчати нового – довго. Та й немає гарантії, що й того не заберуть до війська.
Втім ймовірно, що влада все ж таки знайде якесь компромісне рішення. І що саме його пошуками зараз зайняті чиновники.
Нагадаємо, тим часом у Раді називають іншу зарплату, з якої може стартувати економічне бронювання – 20 тисяч гривень.