В умовах війни особливо важливо правильно робити заощадження. Фінансовий аналітик Олексій Козирев порадив українцям зберігати гроші у валюті.
Громадяни найчастіше переводять гривню у долари та євро, оформлюють депозити, а також купують облігації внутрішньої державної позики. Козирев зазначив, що у гривні слід зберігати меншу частину своїх заощаджень, а більшу – у валюті.
"Моя рекомендація – 50 на 50 у доларах та євро. Але якщо у вас є бажання валютну частину ще більше диверсифікувати, тоді 50% я б тримав у доларах, 35% – у євро, 7,5% – у фунтах та 7,5% у швейцарських франках", – пояснив фахівець.
За словами Олексія Козирева, залишок у розмірі 5-10% заощаджень, можна вкласти у дорогоцінні метали - золото чи срібло. Це залежить поінформованості про роботу ринку та ситуації.
Популярні зараз
У США заявили, що Україні потрібно посилити мобілізацію чоловіків
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Наголошено, що 10-20% заощаджень слід зберігати у високоліквідних активах – у готівці та на банківській картці. Вони мають перекривати суму, яка може виявитися потрібною терміново та стати підстраховкою.
Олексій Козирев вважає, що вибір готівка чи депозити, слід робити, враховуючи їхні особливості. Перевагами "живих" грошей є висока ліквідність та відсутність технічних проблем. Їх завжди можна швидко поміняти на гривню у банках чи обмінниках, готівку використовують частіше.
Кошти на карті або банківському депозиті можна зняти через термінали або банківські каси. Проте в отриманні готівки можуть виникнути проблеми – наприклад це спостерігалося під час регулярних відключень електроенергії.
Однак є й перевага – можливість отримувати відсотки за зберігання своїх заощаджень, тобто вони будуть працювати, а не просто знецінюватися "вдома під матрацом". Крім інфляції, ризиками для готівки є можливість крадіжки, знищення у пожежі або внаслідок обстрілу збоку російських окупантів.
Зберігання заощаджень у банках передбачає довіру до них – установи зобов'язані зберігати вклади або цінні папери та виплачувати відсотки. Однак фінансова криза у державі або проблеми у банківській системі можуть активно впливати на купівельну спроможність зазначених коштів.
Нагадаємо, що економісти радять українцям купувати валюту вранці та наприкінці тижня - у стабільних умовах вона може коштувати дешевше. Деякі обмінники готові запропонувати вигідніший курс при операціях на великі суми.
Раніше стало відомо, що у жовтні в Україні очікується подорожчання долара: названо орієнтовний курс.