Правила щодо пенсійних виплат для українців за кордоном зазнали змін. Біженці мають раз на пів року проходити процедуру ідентифікації для продовження нарахувань. Також спрощено відновлення пенсій для переселенців з окупованих територій, які не отримують пенсії від РФ.
Порядок виплати та поновлення пенсій для українців, що тимчасово проживають за межами країни, змінено. Нововведення спрямовані на упорядкування виплат пенсій та забезпечення соціальної справедливості та відповідно до умов, в яких опинилися громадяни через війну.
Пенсії біженцям виплачують на поточні рахунки, які відкрито в українських банківських установах на території України.
Для того, щоб виплати продовжувати безперебійно надходити на рахунки, слід проходити ідентифікацію. Це можна зробити кількома способами:
- в органах Пенсійного фонду України – якщо громадянин є внутрішньо переміщеною особою;
- через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ, використовуючи кваліфікований електронний підпис Дія.Підпис або Дія ID;
- через відеоконференцзв’язок, що актуально для біженців;
- у закордонній дипломатичній установі України.
Українські пенсіонери, які не пройдуть ідентифікацію, втратять свої виплати. Їх буде призупинено до підтвердження інформації про себе. Це потрібно для того, щоб у ПФУ знав: громадянин живий і користується виплатами від держави.
Це важливо, тому що під час повномасштабної війни діють багато шахрайських схем. Зловмисники можуть отримати доступ до рахунків пенсіонерів й незаконно користуватися їхніми коштами.
Виплата пенсії припинять, якщо:
- українець подав відповідну заяву у зв'язку із проживанням за кордоном;
- громадянина визнано безвісти зниклим або померлим у встановленому законом порядку;
- непроходження фізичної ідентифікації у передбачених законодавством випадках.
Українцям спростили відновлення пенсій
Для пенсіонерів, що виїхали з тимчасово окупованих територій, зокрема з Криму, спростили процедуру поновлення виплат. Їм потрібно подати письмову заяву про те, що вони не отримують грошей від РФ. Це зменшує бюрократичне навантаження на громадян та прискорює процес відновлення доступу до коштів.
У ПФУ наголосили, що періоди служби/роботи на Росію з 19 лютого 2014 року не зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Якщо українець працював в інших державах на умовах ратифікованих міжнародних договорів, періоди трудової діяльності зарахують до загального страхового стажу. Якщо відповідні договори не укладено, стаж зарахують у порядку, визначеному урядом.
Раніше стало відомо, з яких причин українці можуть втратити пенсію за три місяці.