Представники ТЦК мобілізують чоловіків, які мають бронювання від призову – попри те, що вони працюють на критично важливих підприємствах і мають законне право на відстрочку. Стало відомо, чому це відбувається, та що потрібно робити у таких ситуаціях.
Ситуацію прокоментувала адвокатка Таміла Алексик. Вона зазначила, що заброньовані чоловіки повинні своєчасно повідомити про свій статус у ТЦК. Проблема стала критичною, коли встановили двомісячний термін для оновлення військово-облікових даних – з 16 травня по 16 липня.
Юристка повідомила, що один з її клієнтів мав бронь, але інформації про це у спеціальному обліку не було. Співробітники ТЦК його зупинили, доправили до військкомату, він швидко пройшов ВЛК і був направлений до військової частини.
Пізніше працівника забрав керівник установи - на підставі наявного бронювання. Але чоловік уже отримав статус військовослужбовця. Вважається, що він самовільно залишив місце служби, проти нього відкрито кримінальне провадження.
Популярні зараз
Деяким українським пенсіонерам виплатять 2500 грн на медикаменти: названо умови
Верховна Рада ухвалила перейменування понад 300 міст та сіл України
Павло Зібров показав рідкісне фото з дружиною з нагоди 30-ї річниці вінчання
Мінреінтеграції: українці у восьми областях можуть отримати грошову допомогу до 36 тис. грн
За словами правозахисниці, усі заброньовані громадяни повинні перебувати на спеціальному обліку, а дані про них мають з’являтися у системі "Оберіг". З якихось невідомих причин туди потрапляють не всі - таких випадків значно побільшало. Якщо є список заброньованих робітників певної установи, він затверджений та погоджений на рівні Міністерства оборони. Але незрозуміло чому, його можуть не передати – і виникає проблема.
Таміла Алексик наголосила, що військовозобов’язаний повинен самостійно повідомити про це ТЦК протягом семи днів після одержання підтверджуючих документів. Також слід написати відповідну заяву зі вказанням свого статусу. Причина у тому, що система спецобліку "не зовсім нормально працює".
"Тому і виходить, що військовозобов’язаний законно заброньований підприємством, а дані про нього у системі відсутні. Такий чоловік може йти зранку на роботу, а його зупиняють працівники ТЦК. Якщо у громадянина немає документів, підтверджуючих бронювання, то може дійти до того, що його завезуть до військкомату та швидко оформлять до військової частини. Такі ситуації, на жаль, трапляються часто", – пояснила фахівчиня.
У таких випадках адвокату потрібно буде доводити, що чоловіка незаконно забрали до ТЦК та оформили до військової частини. Це виснажливий процес. І розв'язати проблему у досудовому порядку не можна. Якщо чоловік принесе документи про бронювання, у нього немає права залишити військову частину. За це передбачено кримінальне провадження.
Суди відмовляють позивачам, що мали бронювання та були мобілізовані й наголошують, що військовозобов'язані повинні самостійно повідомити ТЦК про бронювання – до набуття статусу військовослужбовців.
Раніше у ТЦК назвали дві умови, за яких можуть затримати військовозобов'язаних чоловіків – в усіх інших випадках українці можуть просто "розвернутися й піти".