Today.ua

В Україні обвалилися ціни на малину: аграрії б'ють на сполох та закликають до бойкотів

В Україні стрімко знижуються ціни на малину з боку заморозчиків. Падіння вартості літньої ягоди відбувається на тлі зростання пропозиції ремонтантних сортів. Цьогоріч урожай почали збирати набагато раніше, ніж зазвичай.

За даними аналітиків EastFruit, тижнем раніше перекупники пропонували ціни у середньому за 50-60 грн/кг для невеликих виробників. А цього тижня  - уже по 40 грн/кг. Таким чином, усього за кілька днів вартість малини обвалилася майже на третину. На ринку зберігається тенденція падіння цін.

Аграрії незадоволені цією ситуацією, деякі пропонують бойкотувати перекупників і реалізувати продукцію безпосередньо на підприємства. Лунають заклики заблокувати всі під’їзди до підприємств із заморожування, щоб у перекупників не було можливості постачати малину й домовлятися про ціну із заморозчиками. Поки садівники не організовують акцій протесту, обмежуючись активним обговоренням проблеми у соцмережах.

Частина виробників вважає, що 40 грн/кг – непогана ціна для фермерів, які не використовують найману працю. Тому що збір малини в Україні оплачується у середньому 20 грн/кг, що відбирає половину доходу.

Аналізуючи ситуацію на світовому ринку замороженої малини, фахівці EastFruit вважають, що ціни на вітчизняному ринку доволі швидко стабілізуються, але можливе додаткове зниження.

Економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак зазначив, що заморожування малини є прибутковим бізнесом для українських переробників. Різниця в цінах між готовою продукцією та сировиною досягає рекордного рівня за останні роки.

Обсяги виробництва зросли, можна отримати аналогічний прибуток за меншої маржі. Тому переробники намагатимуться закупити максимальні обсяги товару. Стабілізація ситуації зі світлом дає змогу заморозити більше продукції, знизивши ризики втрати якості.

На думку Ярмака, наступного сезону ціни на малину навряд чи зростуть. З січня 2025 року попит може знижуватися, і це слід враховувати українським підприємствам при плануванні продажу.

Раніше стало відомо про рекордне подешевшання іншої ягоди – кавуна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ