Влада готує в Україні черговий етап пенсійної реформи. Вже з наступного року планують запровадити пенсійні бали, які дозволять трохи збалансувати виплати для нових пенсіонерів і для тих, хто вийшов на заслужений відпочинок уже давно.
Про це неодноразово повідомляли топові чиновники Мінсоцполітики.
Щоправда, наразі достеменно невідомий ні сам механізм нарахування пенсійних балів, ні "вартість" одного балу. Відомий лише принцип: що вищою була зарплата працівника, і що більшим його страховий стаж, то вищі пенсійні бали він заробить. І відповідно зможе розраховувати на вищу пенсію.
Умовно кажучи, громадянин, який має середню зарплату, отримає у свій залік 10 балів. Якщо його заробіток на 20% вищий за середній, то йому нарахують вже 12 балів. А якщо зарплата нижча за середню на 20%,то балів буде нараховано лише 8. Якою буде вартість одного балу, наразі невідомо. Проте вже з наступного року влада хотіла би мати у своєму активі такий закон, щоб нараховувати пенсії по-новому. Це дозволить наблизити пенсії, які отримують старші підопічні Пенсійного фонду, до виплат, які мають "молоді" пенсіонери.
Популярні зараз
Російські військовополонені поскаржилися на їжу в Україні: “Хочеться домашнього салату Олів'є“
Сирський та Умєров звернулися до українців, які приєдналися до оборони держави
На значне зростання пенсії поки що розраховувати не варто
Проте кардинально проблеми це не вирішить. Для того, щоби масово підвищити пенсію громадянам, треба було б значно збільшити бюджет Пенсійного фонду. А він наступного року навряд чи буде більшим. Наприклад, на дотацію ПФУ у бюджеті-2025 передбачено 237,9 млрд грн, тоді як цьогоріч бюджет має виділити Пенсійному фонду 244,9 млрд грн.
Причому, за словами очільниці Мінсоцполітики Оксани Жолнович, у бюджеті ПФУ наступного року усе ж передбачили березневу індексацію пенсію. Однак розраховувати на те, що пенсії значно зростуть вже у наступному році, українцям не варто.
За існуючої солідарної пенсійної системи пенсії українців залишатимуться мізерними. Кардинально вплинути на ситуацію зможе лише запровадження накопичувальної пенсії, яка існуватиме паралельно із солідарною, переконує Оксана Жолнович. Вона також каже, що впроваджувати накопичувальну пенсію треба якомога швидше. В уряді розраховують, що система накопичувальних пенсій почне працювати вже із 2026 року.
Участь у накопичувальній системі братимуть лише майбутні пенсіонери, ймовірно – віком до 50-55 років. За словами Жолнович, це дасть змогу підвищити майбутнім пенсіонерам отримувати вдвічі вищу пенсію, ніж платять українцям зараз.
Нагадаємо, українці зможуть значно збільшити свої пенсії ще й за рахунок більш пізнього виходу на заслужений відпочинок.