В Україні значно зросла вартість комунальних послуг – на 18,6%. Найбільше змінився тариф на електроенергію – на 63%.
У Держстаті проаналізували зміни у тарифах за останній рік. Виявилося, що з липня 2023 року по липень 2024 року максимально подорожчало світло. Низка інших комунальних послуг залишилася на колишньому рівні.
Підвищилася вартість:
- вивозу сміття +3,1%;
- утримання та ремонту житла +4%;
- управління багатоквартирними будинками +9%.
Водночас тарифи одразу на низку комунальних послуг залишилися на колишньому рівні. Це:
Популярні зараз
Кабмін передумав запроваджувати економічне бронювання від мобілізації, - нардеп
Умєров оголосив про продовження мобілізації на 2025 рік
Більшість українців підтримали підвищення військового збору, – опитування
Стало відомо, коли до ЗСУ додатково призвуть 160 тисяч чоловіків
- природний газ;
- гаряче водопостачання;
- опалення;
- холодне водопостачання;
- каналізація.
Нагадаємо, що на газ, опалення та гарячу воду розповсюджується дія мораторію – заборонено підвищувати тарифи на ці комунальні послуги впродовж війни, а також пів року з моменту скасування воєнного стану.
Як відомо, в Україні планують зупинити транзит російського газу. Колишній керівник Оператора ГТС України Сергій Макогон зазначив, що у такому разі вартість цієї комунальної послуги зросте приблизно на 3%. На подорожчання можна очікувати з 2025 року – бо контракт діє до кінця 2024 року.
Наразі транспортування у внутрішній системі обходиться у 0,2 грн за кубометр. За розрахунками Макогона, за нульового транзиту вартість зросте не більше як до 0,6 грн за кубометр.
За словами аналітика, якщо брати ринкову ціну 12 грн за кубометр, то її підвищення на 40 копійок не створить проблем споживачам.
"Влітку ринкова ціна на електроенергію зросла на 60%, а тому "якщо фінальна ціна на газ зросте на 5-10%, то нічого страшного не станеться", - наголосив Сергій Макогон.
Тарифи стануть ринковими
За прогнозом НБУ, тарифи на комунальні послуги мають зрости до економічно обґрунтованого рівня. Насамперед йдеться про три послуги, вартість яких зараз під мораторієм – газ, гаряча вода та опалення. Подорожчання має відбутися впродовж найближчих років – очікується поетапне підвищення.
"Припускається поступове підвищення акцизів і тарифів ЖКГ, однак терміни та параметри коригування останніх є сферою невизначеності та, відповідно, ризиком для прогнозу інфляції. Складний стан в енергетиці та державному бюджеті, ймовірно, зумовить поступове коригування тарифів у наступних роках", — повідомлено у звіті.
На поступовому підвищенні тарифів на комуналку наполягає Міжнародний валютний фонд.
Раніше у Нафтогазі заявили, що ринковий тариф на газ становить близько 15 гривень за кубометр.