Today.ua

Верховна Рада зняла кримінальне обвинувачення з дезертирів, але є одна умова

Військовослужбовці, які під час дії воєнного стану, самовільно залишили місце служби, або дезертирували з фронту, відтепер не нестимуть кримінальної відповідальності за свій вчинок. Ця норма поширюється навіть на тих, хто вже був осуджений та відбуває покарання за дезертирство. Проте є одна умова, за якої їхнє правопорушення може бути декриміналізовано.

Відповідний законопроект № 11322 Верховна Рада ухвалила в цілому.

Досі за самовільне залишення місця служби (СЗЧ) або дезертирство в Україні була передбачена кримінальна відповідальність. Упійманих дезертирів судили та зазвичай призначали їм кримінальне покарання із багаторічним позбавленням волі (від 5 до 12 років). Але тепер Рада декриміналізувала такі правопорушення, давши дезертирам шанс повернутися до служби без дисциплінарних наслідків.

Депутатів спонукала до такого кроку масовість, якої, на жаль, набуло дезертирство. Офіційної статистики цього явища не виносять на загал, але нещодавно в українських ЗМІ промайнула приблизна цифра у 100 тисяч. Принаймні лише із січня по квітень поточного року було зареєстровано 10584 кримінальні провадження за статтею 407 Кримінального кодексу України (Самовільне залишення військової частини або місця служби) та 7306 кримінальних проваджень за статтею 408 КК (Дезертирство). Причому частина обвинувачених вже отримала судові вироки і відбуває покарання.

Тепер, коли ці статті будуть декриміналізовані, люди, що в якусь мить життя виявили легкодухість і просто злякалися, матимуть змогу вийти на волю. А щодо тих, кого ще не засудили, припинять кримінальне переслідування. Але тут є одна умова.

Їм доведеться знову відправитись на війну

Дезертири мають розкаятись і добровільно звернутися до слідчого, прокурора або суду із клопотанням по намір повернутися до свого бойового підрозділу. Втім, вони можуть попрохати і про переведення до іншої військової частини. Але попередньо вони повинні заручитися письмовою згодою безпосереднього командира тієї військової частини, в якій вони мають намір продовжувати службу.

Дезертирам, які вже засуджені або ще перебувають у статусі підозрюваних, суд має скасувати кримінальне покарання. А самі вони повинні упродовж 72 годин прибути на місце несення служби.

Нагадаємо,  в Україні усе ж узаконять економічне бронювання від мобілізації. Зараз депутати обирають варіант такого звільнення від призову.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ