В Україні триває загальна мобілізація. Крім того, у травні 2024 року був прийнятий закон, відповідно до якого, усі військовозобов'язані громадяни мали оновити військово-облікові дані. Ті, хто цього не зробив, отримують повістки про явку до ТЦК задля уточнення військово-облікових даних. Відмова від повістки каратиметься штрафом. Та все ж у деяких випадках у громадян є на це право.
В яких випадках відмова від повістки вважатиметься законною, роз'яснили юристи адвокатського об'єднання "Бачинський і партнери".
Усі військовозобов'язані чоловіки повинні актуалізувати свої військово-облікові дані у ТЦК. Тобто, якщо вони цього не зробили, то вручення їм повістки буде законним, і вони не можуть від неї відмовитись.
"У випадку відсутності військово-облікових документів взагалі, застарілих даних у них, неактуальної ВЛК є підставою для вручення військовозобов’язаному повістки на оновлення військово-облікових даних", – роз'яснили правознавці.
Водночас, якщо громадянин виконав вимоги закону та актуалізував свої облікові дані, про що є відповідні відмітки в реєстрі "Оберіг", та якщо він має право на відстрочку, то він може відмовитись від отримання повістки.
"Найкраще у такому випадку пояснити представникам ТЦК та СП, що з моменту останнього візиту до ТЦК та СП облікові дані у вас не змінилися та наразі є діюча відстрочка", – радять юристи.
Мають також повне право відмовитись від повістки чоловіки, які виключені з військового обліку. Крім того, відмова від повістки буде також законною у таких випадках:
- якщо в документі вказані неправильні дані одержувача;
- повістку вручає не уповноважена особа;
- на повістці немає печатки ТЦК або підпису його керівника.
Нагадаємо, в Україні вступають в силу закони про звільнення від мобілізації двох категорій чоловіків.