В Україні зі зрозумілих причин нестримно росте попит на протези. Але, попри те, більшість державних протезних заводів залишаються збитковими і не можуть задовольнити існуючих потреб. На цьому тлі влада почала активний розпродаж державних протезних заводів.
Що відбувається в одній із найбільш затребуваних вітчизняних галузей, повідомив голова Фонду держмайна України Віталій Коваль.
Нині в України попит на протезування і протези високий як ніколи. Причому він, на жаль, дедалі зростає. І цілком очевидно, що й після закінчення війни галузь протезування буде однією з найпопулярніших, а відтак і найдохідніших в нашій країні. Проте, на тлі таких виробничих перспектив влада почала активний розпродаж державних протезних заводів, що загалом виглядає нелогічним.
Та це нелогічно лише на перший погляд, каже Віталій Коваль. Як з’ясувалось, 15 із 17 протезних заводів, які є в державному підпорядкуванні, нині збиткові. А це означає, що державне адміністрування цих підприємств зайшло у глухий кут. У бюджеті немає грошей на їхню модернізацію та збільшення виробничих потужностей. Через це й було вирішено продати ці підприємства приватним інвесторам.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Це гальмує розвиток галузі саме тоді, коли вона найбільше потребує модернізації. Приватизація державних протезних підприємств – необхідний крок для змін. Це дозволить залучити необхідні інвестиції та новітні технології, оптимізувати використання наявних активів та суттєво збільшити обсяги виробництва протезів в Україні", - вважає Коваль.
Зараз виставлено на продаж Полтавське протезно-ортопедичне підприємство
Його виробничі потужності розташовані не лише у Полтаві, але й у ще двох містах – у Сумах і Кропивницькому. Там виготовляють широкий спектр виробів для людей, що мають проблеми із опорно-руховим апаратом: протези, ортези, ортопедичне взуття, бандажі та інші вироби специфічного призначення. Загалом на підприємстві трудяться 94 спеціаліста, які по суті є унікальними.
До речі, відповідно до умов продажу, табу на звільнення персоналу підприємства діятиме лише упродовж половини року після зміни форми власності. А далі новий приватний власник матиме змогу скорочувати персонал як йому заманеться.
Ще одна обумовлена заборона має діяти упродовж 10 років. У цей період новий власник не може змінити профіль діяльності підприємства.
Аукціон з продажу Полтавського протезного заводу має відбутися вже 10 вересня. Стартова ціна становить 18 447 673,55 грн без ПДВ, а гарантійний внесок має бути 3 689 534,71 грн. Пропозиції прийматимуть до 20-ї години 9 вересня.
Держава сподівається, що нові власники полтавського та інших приватизованих протезних підприємств зможуть збільшити їхню потужність і не поскупляться на фінансові вкладення у модернізацію виробництва.
Втім, відкритим залишається питання, що заважало цим підприємствам при теперішньому попиті поліпшити свої фінансові справи, залишаючись у державному підпорядкуванні. Ще одне питання, яке, мабуть, найбільше непокоїть замовників продукції таких підприємств: якою буде вартість протезів після вкладених приватних інвестицій? Адже жоден власник не працюватиме собі на збиток.
Нагадаємо, у липні було виставлено на продаж Дніпропетровське протезно-ортопедичне підприємство.