Влада має намір у кілька разів підвищити податок для інтернет-провайдерів. Якщо це станеться, то це призведе до різкого збільшення вартості їхніх послуг, а відтак і до відмови багатьох українців від домашнього інтернету.
Про це, зокрема, йдеться у статті директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства, політолога Віталія Кулика, яку публікує censor.
Нещодавно голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев висловив ідею щодо семикратного збільшення податку з обороту для інтернет-провайдерів. Втім, поки що це лише ідея. Однак Державна податкова служба блискавично за неї ухопилась і вирішила не чекати, доки такі зміни будуть ухвалені на офіційному рівні.
Як стало відомо, у багатьох регіонах місцеві управління ДПСУ почали надсилати середнім та дрібним провайдерам "листи щастя", в яких йдеться про переведення провайдерів зі спрощеної системи оподаткування на загальну. Їх попереджають про такий перехід із 1 жовтня. Але дехто не став чекати навіть і цієї дати, повідомивши, що перехід має відбутися негайно.
"Діють через погрози у дзвінках, маніпулюванням (що буде тяжко далі працювати) тощо. Причому тиснуть як на ТОВ, так і на фізичних осіб-підприємців", - пише блогер.
У своїх листах, до речі, написаних як під копірку, податківці посилаються на Закон України "Про електронні комунікації". Цей документ набрав чинності ще з 1 січня 2022 року. Але чомусь податківці, як по команді, звернули увагу на окремі його положення лише зараз – через два з половиною роки. До того ж, витяг із закону, на який вони посилаються, може тлумачитись по-різному, кажуть юристи.
Дрібних інтернет-провайдерів підводять до ліквідації їхнього бізнесу
В разі такого підвищення податків дрібні та середні інтернет-провайдери не зможуть конкурувати з потужними компаніями. Наприклад, із такими як Київстар, які можуть демпінгувати на наданні послуг домашнього інтернету за рахунок заробітків на мобільному зв'язку. Тобто більшість таких дрібних провайдерів буде змушена або різко підвищити ціни на свої послуги, що призведе до відтоку клієнтів та закриття компанії, або закритися відразу. Причому багато клієнтів, для яких наявність домашнього інтернету не є критичною, можуть взагалі від нього відмовитись, щоб не платити захмарних сум.
Водночас "на горизонті" вже з'явилася відома інвесткомпанія, яка незабаром після листа від податкової надсилає провайдерам свого – із пропозицією викупити їхній бізнес. Причому ця пропозиція начебто робиться "в інтересах клієнта".
Автор публікації вбачає у цьому спробу монополізації ринку інтернет-послуг, яка може призвести до різкого скорочення споживачів інтернет-зв'язку. Адже монополіст, не маючи ніякої конкуренції, зможе заламувати ціни на свої послуги які захоче. Через це цілодобовий інтернет може стати задоволенням для багатих. А для бідних – або вкрай обмеженим задоволенням, або взагалі недоступним.