Today.ua

Як діє реєстр ухилянтів від мобілізації, і що буде з тими, хто до нього потрапив: роз'яснення адвоката

В Україні, незважаючи на посилення покарань для військовозобов'язаних за неявку до ТЦК, залишаються ще мільйони чоловіків, які не оновили своїх військово-облікових даних. Їх занесуть до реєстру ухилянтів від мобілізації і призначать їм покарання.

Як буде діяти такий реєстр, і яким чином формуватимуть у ньому списки ухилянтів, розповіла адвокатка юридичної компанії Riyako&partners, яка одночасно є заступницею голови військового комітету Асоціації юристів України, Катерина Аніщенко.

Як такого, окремого реєстру ухилянтів в Україні законом не передбачено, розповіла адвокатка. Водночас є реєстр Оберіг, в який занесена вся актуальна інформація про військовозобов'язаних осіб. Інформація, що міститься в цьому реєстрі, доступна для трьох державних силових інституцій – Міноборони, СБУ та Служби зовнішньої розвідки. При цьому право на адміністрування реєстру Оберіг мають обласні ТЦК.

Водночас у Міністерства внутрішніх справ є своя інформаційно-пошукова система Армор. У ній, зокрема, є відомості про всіх осіб, які скоїли хоч якісь правопорушення, у тому числі й адміністративні. Крім того, там міститься інформація про всіх громадян, що мають право на керування будь-якими транспортними засобами.

Як правило, дані про військовозобов'язаних осіб, у тому числі й про ухилянтів, є або в обох цих реєстрах, або хоча б в одному з них.

"Військовозобов'язану особу, що з якихось причин не з'явилась до ТЦК, можуть внести до реєстру "Оберіг" з позначкою розшук. Особа може одночасно перебувати у двох базах: "Оберіг" та "Армор"", - пояснила адвокатка. 

ТЦК подає запит про ухилянта до поліції. І після того, як складуть протокол про адміністративне правопорушення, ухилянта буде занесено до бази розшуку.

При цьому юристка окремо наголосила, що навіть після потраплянню до такої бази розшуку через ігнорування відвідин ТЦК та неоновлення військово-облікових дани, громадянин не стає автоматично злочинцем. Тобто основна мета такого розшуку – доставка людей до ТЦК.

Нагадаємо, у США заявили, що Україна має посилити мобілізацію. Причому для цього не обов'язково знижувати мобілізаційний вік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ