До підриву газопроводів "Північний потік 1" і "Північний потік 2" може бути причетний колишній головком ЗСУ Валерій Залужний. Причому ця операція проходила начебто з відома президента Володимира Зеленського, але він її не схвалював.
Такий матеріал опублікувало американське видання The Wall Street Journal, що є доволі авторитетним серед світових медіа.
Як відомо, катастрофа на газопроводах "Північний потік 1" і "Північний потік 2", сталася 26 вересня 2022 року. Тоді були підірвані три із чотирьох ниток цих газопроводів поблизу острова Борнхольм на дні Балтійського моря. На той час обидва потоки не працювали через те, що перебували під санкціями. Однак газ всередині труб був, і після підриву він почав витікати.
Слідство, що відтоді триває, досі не назвало ані конкретних виконавців цієї диверсії, ані замовників. Хоча за час, що відтоді минув, зацікавленими сторонами висувалися різні версії. Але всі вони не мали під собою жодного факту, а отже, лежали у політичній площині.
І от кілька днів тому у ЗМІ з'явилось повідомлення, що німецький уряд видав ордер на арешт якогось українця "Володимира З.", який начебто був причетний до цієї резонансної операції. Крім нього, безпосередню участь у диверсії брали ще декілька водолазів.
За версією німецьких слідчих, вони взяли в оренду німецьку яхту і під виглядом цивільних відпочивальників вийшли на ній у море. Маючи карту морського дна із трубами "Північних потоків", водолази начебто спустились на дно, заклали там вибухівку і потім здійснили дистанційний підрив газопроводів. В результаті обидві нитки "Північного потоку 1" та одна нитка "Північного потоку 2" були зруйновані.
Проте, навіть якщо припустити, що вищезгаданий Володимир З. існує в природі, і що він та його подільники справді причетні до підриву, то залишається відкритим питання про замовників та керівників диверсії.
Американське видання називає керівником операції Валерія Залужного
І от тут спливає версія із Залужним, оприлюднена у WSJ. Видання посилається на "чотирьох високопоставлених чиновників з питань оборони України, які або брали участь в операції, або були безпосередньо обізнані про неї". Начебто автори публікації спираються саме на свідчення цих чотирьох людей. Навіть більше, ці свідки розповіли, як зародилась сама ідея підриву газових потоків.
"Все це було результатом ночі важкої випивки та залізної рішучості жменьки людей, які мали сміливість ризикувати життям за свою країну", – поділився офіцер, який начебто був безпосереднім свідком та учасником тих подій.
Видання пише, що керувати цією операцією доручили генералу, який мав досвід проведення спецоперацій. Він безпосередньо був підпорядкований Валерію Залужному.
Володимир Зеленський, як стверджує видання, був у курсі підготовки до цієї операції і попервах її схвалював. Проте невдовзі ця інформація дійшла до ЦРУ, і звідки прийшла настійлива рекомендація не робити цього. Тоді Зеленський дав розпорядження Залужному зупинити операцію. Але той начебто відповів, що механізм уже запущено в дію. Диверсанти вже відправились до місця виконання операції, і зв'язку з ними у цілях конспірації немає. Отже, він уже технічно не може скасувати наказ.
Валерій Залужний, який віднедавна працює послом у Британії, і до якого журналісти видання в першу чергу звернулися за коментарем, заявив, що він уперше чує про таку версію, і що він не міг бути причетним до такої операції, оскільки ЗСУ не уповноважені виконувати закордонні місії. Через це чутки про його причетність є "простою провокацією".
Прокоментував версію WSJ і радник Офісу президента Михайло Подоляк.
"Такий акт можна здійснити лише за наявності великих технічних і фінансових ресурсів... і хто все це мав під час підриву? Тільки Росія. Україна не має жодного відношення до вибухів на "Північному потоці", - заявив Подоляк.
У Кремлі також не вірять в український слід
Цікаво, що і в самій РФ не вірять, що таку операцію могли виконати українські спецслужби. Так, у Кремлі назвали версію про український слід "скоординованим вкидом".
"Що стосується якогось проукраїнського "лікаря Зло", який все це організував, то насилу в це віриться. Надто вже було складним завдання, напевно, під силу лише добре навченій державній спеціальній службі, яких не так багато в нашому світі", – заявив прессекретар російського гаранта Дмитро Пєсков, очевидно натякаючи на американську причетність.
Вигодонабувачів від цієї диверсії може бути декілька. Україна, Росія та США – в їхньому числі. Мабуть, найменше в ній були зацікавлені Німеччина та Австрія. Адже великий бізнес цих країн немало вклався у побудову "Північного потоку 2", розраховуючи качати звідти дешевий російський газ для своєї промисловості. Але, крім очевидних течій, у цій справі ще може бути немало підводних.
І можна припустити, що версія з Залужним далеко не остання. Тим більше, що, крім посилання на резонансні заяви начебто причетних українських посадовців, WSJ більше нічого не має на доказ своєї версії. А назвати їхні імена видання не може з етичних міркувань.
Нагадаємо, ще навесні 2022 року РФ максимально використовувала "Північний потік 1", щоб транзитувати через Україну якомога менше свого газу.