Осінь, що настала, принесе українцям значні зміни у різних сферах життя. Так, 1 вересня традиційно в Україні відзначають День знань, і вже з понеділка, 2 вересня школярі та студенти сядуть за парти. Однак цьогорічний вересень принесе не лише приємні події. Так, із приходом осені зростуть ціни на пальне, стануть вищими податки, зміниться характер виплат допомоги для ВПО і подекуди зросте плата за комуналку. Крім того, очевидно, ця осінь принесе продовження війни в Україні.
Про те, що зміниться в житті українців із закінченням літа, розповідає Telegraf.
Ціни на пальне
Акцизи на пальне будуть вищими. Це призведе до подорожчання пального вже буквально з 1 вересня. Експерти прогнозують таке зростання вартості пального:
- бензин подорожчає на 1,5 грн;
- дизель – на 2 грн;
- автогаз – на 5 грн за літр.
Причому відповідно до прогнозів перший етап зростання цін відбудеться вже буквально днями – 3-5 вересня. А через два тижні слід очікувати й другого етапу.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Звісно, це змусить бізнес витрачати більше коштів на логістику. А отже, більші транспорті витрати виробники будуть змушені закласти у нові ціни на свої товари.
Податки
Податки зростуть вже цієї осені, ймовірно – із жовтня. Влада планувала підвищити їх із вересня, але депутати не встигли розглянути та ухвалити відповідні законодавчі зміни. Питання з підвищенням податків практично вирішене, залишається тільки уточнити конкретні цифри та види оподаткування, що зазнають змін. Найбільш ймовірно, що податки та податкова звітність зміняться таким чином:
- підвищення військового збору з 1,5% до 5%;
- збільшення податків для 1-2 групи ФОПів;
- авансові внески на АЗС;
- 1% на ФОПів 3-ї групи;
- 25% на прибуток фінустанов;
- помісячна звітність ПДФО (для економічного бронювання).
Звісно, це також призведе до підвищення цін на товари та послуги для всіх українців.
Комуналка
Майже всі тарифи на комуналку із приходом осені не зміняться. На щось діє встановлений законом мораторій (тепло, гаряча вода і природний газ), щось закріплено Кабміном до кінця прийдешнього опалювального сезону, тобто до 30 квітня 2025 року (електроенергія), а щось поки що не дозволяє підвищувати НКРЕКП (тарифи на воду у великих містах).
Втім, у невеликих населених пунктах тарифи на воду якраз можуть зрости. Адже вони не підпорядковані НКРЕКП, і дозвіл на їхнє підвищення дає місцева влада. Наприклад у Білогородській громаді на Київщині підвищить тарифи на свої послуги КП "Святопетрівське". Там водопостачання стане дорожчим на 15%, а водовідведення – на 47%.
Допомога ВПО
У серпні поточного року державну допомогу отримували 1,5 млн біженців із 4,6 мільйона зареєстрованих. Відтепер уряд змінив підхід до цих виплат. Їх будуть давати не на окремих осіб, а загалом на сім’ю.
“Ми тепер цю суму почали виплачувати на сім’ю, на домогосподарство. Коли ми говоримо про класичну сім’ю з чотирьох осіб, підтримка становитиме 10 тисяч: на двох дітей по 3 тисячі, на двох дорослих по 2 тисячі. І це вже зовсім інша, досить відчутна сума”, — зауважила очільниця Мінсоцполітики Оксана Жолнович.
Національний кешбек
Програма "Національний кешбек" стартує з 2 вересня. В рамках цієї програми українці зможуть отримувати до 10% кешбеку за придбані ними товари вітчизняного виробництва - аж до 3000 гривень на місяць.
Війна в Україні
Війні, на жаль, кінця не видно. В країні продовжується воєнний стан і загальна мобілізація. А розмови про можливі мирні переговори та заморожування конфлікту влада припинила із початком Курської операції.
МВФ також прогнозує продовження війни не тільки до кінця поточного, але й у наступному році. Там заявили, що Україна 2025 року потребуватиме більше допомоги, ніж планувалося раніше, через продовження війни.