Рада директорів Міжнародного валютного фонду, виділивши черговий транш кредиту Україні на 1,1 млрд доларів, висунула умову проведення пенсійної реформи. Про це йдеться у відповідному документі МВФ.
Оновлені домовленості МВФ – це п'ятий перегляд програми EFF. За словами українського прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, новий транш спрямують на покриття важливих бюджетних видатків невоєнного характеру.
МВФ вважає, що Україна має готувати пенсійну реформу та переглянути законодавство щодо спеціальних пенсій. Економити кошти збираються за допомогою зміни індексації деяких пенсій, які прив'язані до заробітної плати, покращення персональності деяких доплат до пенсій, а також обмеження спеціальних пенсій.
Київ у рамках оновленої програми EFF взяв також на себе зобов'язання щодо зміни пенсійного законодавства. Навесні 2025 року у Верховній Раді мають зареєструвати нові законопроєкти для усунення неясності у випадках, коли закони, пов'язані з пенсійним забезпеченням, визнаються неконституційними, а також забороняють вносити зміни до пенсійної системи через непов'язані закони.
За даними Міністерства соціальної політики, нове пенсійне законодавство поєднає солідарну пенсію, накопичувальну пенсію та добровільні пенсійні накопичення. Міністр соціальної політики Оксана Жолнович стверджує, що одночасне застосування солідарної та накопичувальної систем дозволить забезпечити заміщення 60% заробітку громадян протягом їхнього життя, що призведе до підвищення фінансової стабільності пенсіонерів.
Слід зазначити, що в Україні вже давно намагаються запровадити накопичувальну пенсію, але поки що цього зробити так і не змогли. Наприклад, у 2023 році у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9212, який передбачає проведення пенсійної реформи та запровадження накопичувальної пенсії. Але у квітні 2024 року народні депутати відхилили цей законопроєкт (його відправили на доопрацювання ініціатору).
Один із етапів пенсійної реформи в Україні планують провести у 2025 році. Буде змінено принцип розрахунку пенсій. За кількість років страхового стажу зараховуватимуть бали. Громадянин, який має середню зарплату, отримає 10 балів. Якщо його заробіток на 20% вищий за середній, то йому нарахують вже 12 балів. А якщо зарплата нижча за середню на 20%, то буде нараховано лише 8 балів. Бали щороку конвертуватимуть у пенсію.
Нагадаємо, раніше ми повідомили, що у 2025 році не всі 60-річні українці вийдуть на пенсію.