Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував народним депутатам ухвалити за основу законопроєкт №3843, свідчить сайт українського парламенту. Це означає, що через деякий час в Україні може з'явитися класичний суд присяжних.
Законопроєкт №3843 зареєстрували у Верховній Раді ще у липні 2020 року. Понад чотири роки руху по ньому не було. І ось тепер парламентський Комітет з питань правової політики 27 вересня 2024 року розглянув цей документ на своєму засіданні та рекомендував народним депутатам ухвалити його за основу.
У пояснювальній записці до законопроєкту №3843 йдеться про те, що в Україні необхідно реалізувати безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя через присяжних.
Відповідно до цього законопроєкту, суд присяжних здійснюватиме судочинство у суді першої інстанції у кримінальних справах. До складу такого суду мають входити 8 присяжних та один суддя.
Суддя повинен керувати судом присяжних, але він не матиме права впливати на ухвалення рішення присяжними. Лаву присяжних пропонують формувати автоматично шляхом відбору кандидатів із громадян України. Має бути створено Реєстр кандидатів у присяжні. Суддя викликає до суду 30 кандидатів у присяжні, а потім сторони проводять добір 8 присяжних.
Присяжні за наслідками судового розгляду мають оголошувати вердикт. Рішення Лави присяжних у разі ухвалення вердикту про винність приймаються більшістю голосів. Якщо голоси присяжних розподіляться порівну, то рішення виноситься на користь обвинуваченого.
Присяжними можуть бути громадяни України віком від 21 року, які постійно проживають у судовому окрузі, де розглядається та чи інша кримінальна справа. Присяжними не зможуть бути чиновники, адвокати, нотаріуси. У законопроєкті взагалі передбачено багато обмежень, хто не можуть бути присяжними.
Громадянин, якого обрали у присяжні, повинен повідомити суд про обставини, через які він не може взяти участь у судовому розгляді, якщо такі є. Інакше його притягнуть до відповідальності.
В Україні зараз діє так званий "скорочений" суд присяжних. Він фактично став "спадкоємцем" інституту народних засідателів. Його запровадили у 2012 році. Тобто це не класичний суд присяжний, який є, наприклад, у США.
Коли народні депутати Верховної Ради у першому читанні розглянуть законопроєкт №3843? Це невідомо. Питання класичного суду присяжних в Україні дуже складне. Швидше за все, пройде ще багато часу, перш ніж народні депутати ухвалять вищезгаданий законопроєкт.
Нагадаємо, раніше ми повідомили, що у 2025 році в Україні з'являться альтернативні дитячі садки.