Today.ua

У Мінсоцполітики пояснили, чому у проєкті держбюджету на 2025 рік “заморозили“ прожитковий мінімум

У проєкті державного бюджету України на 2025 рік "заморозили" прожитковий мінімум, тому що Кабмін більше не хоче прив'язувати мінімальну зарплату до прожиткового мінімуму. Про це розповіла український міністр соцполітики Оксана Жолнович.

Жолнович звернулася до народних депутатів Верховної Ради з проханням розглянути у другому читанні законопроєкт №3515, який передбачає відокремлення визначення мінімальної зарплати від прожиткового мінімуму, а також запровадження оподаткування для домогосподарств. Простіше кажучи, якщо народні депутати ухвалять законопроєкт №3515 у другому читанні, а президент Володимир Зеленський його підпише, то в Україні зі збільшенням прожиткового мінімуму більше не будуть автоматично збільшуватися зарплати.

За її словами, Кабмін планує запровадити для українців нову соціальну допомогу. Вона не буде прив'язана до прожиткового мінімуму. Йдеться про так звану базову соціальну допомогу.

Коли саме в Україні запровадять базову соціальну допомогу? Жолнович стверджує, що ця програма почне діяти вже у січні 2025 року.

Законопроєкт №3515 зареєстрували у Верховній Раді кілька років тому, ще до повномасштабного вторгнення в Україну російських окупаційних військ. У червні 2021 року народні депутати прийняли його за основу, тобто у першому читанні. Його мали підготувати до другого читання, але цього поки що не сталося. За словами Жолнович, зараз законопроєкт №3515 перебуватиме на доопрацюванні у профільному парламентському комітеті.

Слід зазначити, що прожитковий мінімум використовується для визначення суми адміністративних, кримінальних та інших штрафів. Як визначатимуть суму штрафу, якщо мінімальна зарплата не співвідноситиметься з прожитковим мінімумом? Законопроєкт №3515 передбачає для цього використовувати розрахункову одиницю, яка затверджуватиметься на кожен рік (вона має бути прописана у державному бюджеті України).

Як ми вже говорили, у проекті держбюджету на 2025 рік "заморозили" прожитковий мінімум. Він перебуватиме на рівні 2024 року. Для працездатних осіб прожитковий мінімум становитиме 3028 грн, а для осіб, які втратили працездатність – 2361 грн. Але й потім Кабмін не планує підвищувати прожиткового мінімуму. Цього не станеться до 2027 року включно.

Крім того, в Україні у 2025 році не планують підвищувати мінімальну зарплатню. За словами міністра фінансів Сергія Марченка, у державному бюджеті на це немає коштів. Але якщо економічна ситуація стане кращою, то розмір мінімальної зарплати все ж таки можуть збільшити.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що в Україні у 2025 році запровадять пенсійні бали. Це буде новий етап пенсійної реформи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ